25 Mart 2023

Jan Vesely: “Fenerbahçe Günlerimden Hatırlayacağım Çok Şey Var”

Turkish Airlines EuroLeague’de 12. sezonunu geçirmeye hazırlanan ve yaz döneminde 7 sezonun ardından Fenerbahçe Beko’dan ayrılarak Liga Endesa’nın güçlü ekiplerinden Barcelona ile anlaşan Jan Vesely, Eurohoops’a özel bir röportaj verdi.

Çek yıldız, yaz döneminde Fenerbahçe Beko’dan ayrılmasına ilişkin olarak şunları dile getirdi:

“Kesinlikle vermek zorunda olduğum en zor kararlardan biriydi. Yeni bir şey denemek, yeni enerji almak ve konfor alanımdan çıkmak istedim. Fenerbahçe ve İstanbul’da çok mutluydum. Burası benim ikinci evimdi ve her yaz eve, İstanbul’a gitmeyi dört gözle bekliyordum. Ama kariyerim için yeni bir şeyler denemek ve daha fazla EuroLeague şampiyonluğu için savaşmak istediğimi düşünüyorum.”

Sarı lacivertli kulüpte yedi sezon forma giyen ve 2017 sezonunda EuroLeague şampiyonluğuna ulaşan Jan Vesely, duygularını şöyle aktardı:

“Bütün maçları, nasıl oynadığımızı, taraftarların yarattığı atmosferi ve taraftarların basketbolu öğrenme sürecini hatırlayacağım. İlk iki yıl, taraftarlar basketbola pek ilgi duymadılar ve tezahürat yapmadılar. Sırbistan ve Yunanistan, orada farklı çünkü onlar basketbol ülkeleri, karşı takımı ne zaman yuhalayacaklarını ve hakemlere baskı yapacaklarını biliyorlar. İlk iki yıl taraftarlar basketbolu anlamayı öğrendi ve ben bu süreci yaşadım. Ondan sonra atmosfer çılgıncaydı, her şeyi biliyorlardı ve basketbolu nasıl öğrendiklerini görmek harikaydı, kesinlikle hatırlayacağım birçok şey var.”

Yaz döneminde Çekya Milli Takımı’ndan takım arkadaşı Tomas Satoransky ile birlikte Katalan kulübüne transfer olan Vesely, yıldız gard ile arasındaki bağa ilişkin şunları söyledi:

“Satoransky’nin Burada Olması Harika”

“Barcelona ile görüşmelere ilk başlayan ben oldum ama onun gelme ihtimali olduğunu öğrendikten sonra süreç hem benim hem de onun için daha kolay hale geldi. Yıllar sonra aramızdaki bağ inanılmaz. Yüzüne bakıp ne düşündüğünü ve hücumda ne yapmak istediğini anlayabiliyorum. Onun burada olması harika bir şey.”

Önümüzdeki sezon Sarunas Jasikevicius yönetimindeki Barcelona ile EuroLeague ve Liga Endesa’da başarı hedefleyen Jan Vesely, yeni koçuyla Partizan döneminde rakip olarak oynama şansı yakalamıştı. Çek yıldız, Jasikevicius’un oyunculuğunda sergilediği yüksek basketbol zekasını koçluk kariyerinde de sergilediğini şöyle açıkladı.

“Jasikevicius’un Basketbol Zekası Başka Bir Seviyede”

“Dürüst olmak gerekirse, ona karşı oynadığım zamana dair hiçbir şey hatırlamıyorum ama onun harika bir oyuncu, harika bir oyun kurucu olduğunu biliyorum. Zeljko Obradovic’in çalıştırdığı bir takımda oyun kurucu olmanın ne kadar zor olduğunu biliyorum. Çok akıllı oyun kuruculara sahip olmak istiyor ve çok akıllı bir oyuncuydu. Bir antrenör olarak, bir oyuncu olarak gösterdiğinin aynısını gösteriyor, basketbol IQ’su başka bir yerde.

Son iki sezon Jasikevicius yönetiminde Final Four yapan Barcelona’dan bu sezonda beklentiler oldukça yüksek. Jan Vesely Fenerbahçe ile dört sezon üst üste Final Four oynama başarısı gösterse de buraya ulaşmanın ne kadar zor olduğunu biliyor. Konuya ilişkin olarak da şunları dile getirdi:

“İyi arkadaşım Sloukas’tan alıntı yapmak kolay değil. İnsanlar her yıl Final Four’a çıkmamız gerektiğini söylüyor ama oraya ulaşmak kolay değil. 30’dan fazla oyun oynamanız gerekiyor ve Play-off’larda yine kolay değil çünkü kolay oyun yok. Belki iyi bir takım sezonun başında mücadele eder ve sonunda ev sahibi avantajını kaçırır, ancak üst sıradakini eler ve Final Four’a ulaşır. Orada olmak kolay değil ve bu bir turnuva, bir oyun ve siz dışarıdasınız. Bu daha çok odak ve ayrıntılarla ilgili, Final Four turnuvası yaklaşık 80 dakika odaklı ve başka bir şey yok.”

eurohoops