27 Mayıs 2024

İspanya Fransa Engelini Aşarak Şampiyon Oldu

FIBA EuroBasket 2022 finalinde İspanya, Fransa karşısında Juancho Hernangomez’ın bilhassa ilk yarıda alev aldığı karşılaşmada Fransa’yı 88-76 mağlup etti ve altın madalyayı kazandı.

İspanyollar bu sonuçla son be EuroBasket’teki dördüncü altın madalyasını almış oldu.

İspanya maça yayın gerisinden oldukça yüzdeki başlarken ilk çeyrek Jaime Fernandez’ın skorer oyunu ve ikili oyunlarda Rudy Gobert’in yavaş ayaklarını hedefleyerek maçın kontrolünü ele aldı. İkinci periyotta ise Juancho Hernangomez’in yayın gerisinden alev almasıyla rakibi karşısında farkı 21 sayıya kadar çıkardı.

İkinci periyodun son bölümünde Fransa yakaladığı 12-2’lik seriyle farkı makul seviyelere indirdi. Üçüncü çeyreğe de Guerchson Yabusele liderliğinde etkili başlayan Fransa, farkı 5 sayıya kadar indirdi. Ardından Sergio Scariolo’un molasından güçlü dönen İspanya, Usman Garuba’nın savunma gayreti ve hücumda Alberto Diaz ve Jaime Fernandez’in yayın gerisinden bulduğu kritik isabetlerle farkı yeniden çift hanelere taşıdı.

Son çeyreğe 9 sayı farkla önde giren İspanya, Evan Fournier’nin bitime 6 dakika kala faul problemine girmesini iyi değerlendirdi ve maçı da 88-76 kazanmayı başardı.

MAÇIN TÜM İSTATİSTİKLERİ İÇİN BKNZ:

İspanya cephesinde Lorenzo Brown 14 sayı ve 11 asistle double double yaparken, Juancho Hernangomez yayın gerisinden bulduğu 7 isabetle 27 sayı üreterek maçın kahramanı oldu. Willy Hernangomez galibiyete 14 sayı ve 8 ribaunt, Jaime Fernandez ise 13 sayılık katkı verdi.

Fransa cephesinde Evan Fournier 23 sayı üretirken, Thomas Heurtel 16 sayı ve 7 asist, Guercshon Yabusele ise 13 sayıyla oynadı.