20 Haziran 2024

İDDİA: Olympiakos, Petrusev ile Anlaştı (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden Olympiakos, uzun rotasyonuna takviye yapmak üzere bir süredir markette aktif.

Sport24’de ve Sportando’da yer alan habere göre Filip Petrusev ile 2+1 yıllık kontrat konusunda prensip anlaşmasına vardılar. Bildiğiniz üzere Sırp uzun sezona Sixers’da başlamış ve ardından da Kings’e takalaslanmıştı. Batı ekibinin yakın zamanda kontratındaki hakkını kullanarak (10 Ocak’a kadar kontratı garanti değil) onu serbest bırakması bekleniyor zaten.

23 yaşında olan 2.11 metre boyundakiş Sırp uzun, NBA sahnesinde Sixers ile 1 maçta 3 dakika ve Kings ile 1 maçta sadece 1 dakika süre alabilmiş, son olarak G-League ekipliernden Stockton ile se 1 maçta 10 dakiak süre bulabilmişti. Geçen sezon ise Kızıl Yıldız formasıyla Euroleague’de 34 maçta ortalam 23.2 dakika sahada kalırken 10.7 sayı, 5.2 ribaund istatistikleriyle katkı vermişti.

EDİTÖR YORUMU:

Petrusev, Efes gibi son şampiyon ünvanı ile sahnede olan bir takımda üstündeki baskıyı kaldıramadı mental olarak. Koç Ataman’ın özellikle savunmada beklediği performansa yaklaşamadı. Evet geçen sezonki Kızıl Yıldız da savunması ile öne çıkan bir takımdı ama Petrusev’in hücumdaki etkinliği ile ne kadar verimli olabildiğini gördük. Ayrıca dış şut tehditi sayesinde klasik 5 numaralarla birlikte 4 numara görevinde de yer alabildi. Açıkçası Efes’deki kötü performansı benim adıma kalitesinde ya da potansiyelinde bir düşüş sebebi değildi. Nitekim kendi ülkesinde gelişimini daha iyi bir şekilde sürdürdü ve koç Ivanovic’in mentörlüğünün de etkisiyle tekrar Euroleague sahnesinde kendisini gösterdi. Üstünde baskı olmadan aldığı süreleri daha iyi değerlendirdi. Dolayısıyla hem Kızıl Yıldız hem de Petrusev adına kazan-kazan transferi olmuştu. Petrusev için nasıl Efes gibi şampiyonluk hedefi olan bir takıma gitmek erken olduysa NBA için de benzerini söyleyebiliriz. Hem fiziksel olarak hem de mental olarak o seviyeler için hazır değildi. Hücumda dış şut tehditi ile beraber alçak postta da etkin olabilmesi önemli artılardı fakat fiziksel olarak zayıf kalacağı geçeğini yaşayarak gördü ki zaten atletizm anlamında da çok gerideydi oradaki uzunlardan. 4 numarada görev alabilmek için de bacakları yeteri kadar hızlı değildi, hem savunmada hem de hücumda güven vermedi. Bu fiziksel özellikleriyle onun yeri Euroleague ve Avrupa basketbolu. Fazla zorlamadan, sezon kaybetmeden dönecek olması onun adına artı olacak.

Elbette Olympiakos’da da işi kolay olmayacak. 5 numarada Fall ve Milutinov gibi isimlerle, 4 numara da Sikma ve Peters gibi oyuncularla forma yarışına girecek. Euroleague uzun bir maraton ve koç Bartzokas sezon başında uzun bir süre Sikma’dan, şimdi de ona kavuşmuşken Milutinov’dan faydalanamıyor. Dolayısıyla Petrusev’in elinde bir şans olacak ve farklı beşlerde hem 4 hem de 5 numarada görev alabiliyor olması ona gelecek süreleri arttıracaktır. Savunmada kendisini biraz daha geliştirebilirse Euroleague’de back-up uzun olarak kendisine istikrarlı bir yer edineceğini düşünüyorum ve savunma demişken bu konuda çok şey öğreneceği bir koçun ve takımın yanına gidecek eğer bu transfer gerçekleşirse.