22 Mayıs 2024

Maç Sonu Analizi: Karşıyaka, Efes Karşısında Şov Yaptı!

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi 18. hafta mücadelesinde Pınar Karşıyaka konuk ettiği Anadolu Efes karşısında baştan sona üstün oynadı ve adeta şov yaparak 99-81’lik skorla ezici bir galibiyete imza attı.

Bu sonuçla Kaf-Kaf derecesini 12-6 yaptı ve 4. sırada yer almayı sürdürdü. Anadolu Efes ise artık liderlik koltuğunu Fenerbahçe ile paylaşmaya başladı.

MAÇIN TÜM İSTATİSTİKLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Ev sahibi ekipte Vitto Brown 29 sayı (4-4 üçlük), 6 ribaund, 2 asist ile yıldızlaşırken, Vernon Carey 26 sayı, 8 ribaund ve Errick McCollum 18 sayı, 4 ribaund, 7 asist ile galibiyeti getiren diğer isimlerdi.

Misafir takımda ise Derek Willis 19 sayı, 7 ribaund, Shane Larkin 17 sayı, 2 ribaund, 9 asist, Rodrigue Beaubois 14 sayı, 2 ribaund ve Elijah Bryant 12 sayı, 6 ribaund, 7 asist ile direnen başlıca isimlerdi.

EDİTÖR YORUMU:

Karşıyaka, Efes’in iki 4 numara ile başlamasının cezasını Carey’in çember altında çok iyi besleyerek kesti. Özellikle Kenan’ın akıllı paslarını pota altında yüksek yüzdeli üreterek asiste çeviren genç uzun, tam 12 sayı üretti bu çeyrekte. Efes, Larkin’in 8 sayısı ile cevap verirken ilk 10 dakikayı ev sahibi 27-19 önde tamamladı. İkinci çeyreğe de daha agresif ve enerjik başlayan Kaf-Kaf daha bir dakika dolmadan 5-0’lık seri yakaladı ve farkı çift hanelere çıkardı! Koç Can’ın molasına rağmen savunmada varlık gösteremeyen, yumuşak kalan Efes karşısında McCollum’un da kenardan gelerek devreye girmesi ve Vitto Brown’un skorer oyunu sonucu Karşıya farkı 19 sayıya kadar çıkardı. Efes Larkin dışında farklı bir üretici bulamayınca ilk yarı ev sahibinin 57-35’lik skorla, ezici üstünlüğü ile tamamlandı.

Soyunma odasından yüksek enerji ve dirençle dönen Efes, kısa beşe dönüp 5 numaraya Willis’i çekince agresi bir savunma anlayışı ortaya koydu. Hücumda da yine Willis ve kenardan diri gelen Beaubois liderliğinde farkı eritmeye devam ettiler. Ancak Karşıyaka’da tekrar V.Brown’un ağırlığını koyması ve Carey’nin çember altında hatırlanmasıyla ilk 30 dakika biterken fark yeniden 14 sayıya çıktı, Karşıyaka final çeyreğine 75-61 gibi net bir üstünlükle girdi. Son çeyrekte iki koç da gerildi ve teknil fauller aldılar ama ikincileri almadan oyunda kalmayı başardılar. Efes, Larkin ve Beaubois ile beraber geri dönüş denemeleri yaptı, hatta zaman zaman Bryant da onlara katkı verdi. Ancak Jones ve Ercan’dan 5 numarada verim alınamaması, Karşıyaka’nın da hem V.Brown hem de Carey’i pota altında efektif kullanması aslında maçın galibini belirledi. Son 2 dakikaya McCollum’ın liderliğinde 16 sayı farkla rahat giren Karşıyaka, maçı 99-81 gibi dominant bir skorla kazanmayı bildi.