2 Aralık 2023

İDDİA: Koç Ataman, Beaubois’yı Panathinaikos’a Götürmek İstiyor (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague‘de yeniden güzel günler görmek isteyen Panathinaikos, gelecek 2 sezon için koç Ataman ile anlaşmıştı ve transfer listesinde yer alan isimler de netleşmeye başladı.

Gazzetta.gr’de yer alan habere göre koç Ataman Anadolu Efes‘deki en güvendiği öğrencilerinden biri olan Rodrigue Beaubois‘yla tekrar çalışmak istiyor. Bildiğiniz üzere Fransız oyuncunun lacivert beyazlılarla kontratı bu yaz sona erecek.

35 yaşındaki tecrübeli guard, bu sezon Euroleague sahnesinde 30 maçta ortalama 25 dakika süre alırken 10.8 sayı (yüzde 48.6 üçlük), 2.1 ribaund, 2.0 asist, 1.1 top çalma istatistikleriyle katkı vermişti.

EDİTÖR YORUMU:

Fransız yıldız Efes’in elde ettiği Euroleague şampiyonluklarında x-faktör olmuş bir isim. Efes’e ilk geldiğinde hücum yönü ile ağır basan bir isimken artık Euroelague’in elit savunmacıları arasında gösteriliyor. Öyleki koç Ataman’ın rakip skorerleri durdurmak konusunda ilk tercih ettiği isim konumunda.

Uzun kolları, atletizmi ve ilerleyen yaşına rağmen halen çabuk ayakları ile savunmada rakip guardların korkulu rüyası konumunda. Özellikle yaptığı sürpriz bloklarla adından sıkça söz ettirdi geride bıraktığımız sezonda da. Hücumda da hem etkili ceza şutları, özellikle adam değişme savunmalarının zayıf karnı olan köşe üçlükleriyle ve tabiki delici penetreleriyle takımın skora ihtiyacı olduğu yerlerde devreye girmeyi bilen bir isim. Ayrıca kariyerinin ilk yıllarına göre artık kendisine çok daha iyi bakıyor, sakatlıklar nedeniyle daha az maç kaçırıyor ve benchten gelse de kendisini her zaman hem mental hem de fiziksel olarak hazır tutabiliyor. Özetle çok iyi bir profesyonel Beaubois.

Koç Ataman yönetiminde yeniden yapılanma sürecine girecek olan Yoncalar’da da onun gibi tecrübeli, istikrarlı ve koçun sistemini bilen bir isme hem sahada, hem benchte, hem de soyunma odasında bir isme ihtiyaç var. Larkin’in sakat olduğu sezonun ilk bölümünde de Micic’e hücumda çok iyi destek olmuştu. Koç Ataman’ın yeni takımında bir kez daha x-faktör rolünün hakkını vereceğini düşünüyorum.