2 Aralık 2023

İDDİA: Hilliard, Efes’in Transfer Listesinde (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague temsilcilerimizden Anadolu Efes, gelecek sezonun planlarına başlıyor ve listesindeki bazı isimler ortaya çıkmaya başladı.

İsrail kaynaklı Walla Sport’da yer alan habere göre Anadolu Efes‘in kanat rotasyonu için düşündüğü isimlerden birisi Darrun Hilliard. Amerikalı oyuncunun kontratında gelecek sezon Maccabi ile devam etmek üzere bir opsiyon yer alıyor.

1.98 metre boyunda olan 30 yaşındaki guard-forvet bu sezon Euroleague’de 32 maçta ortalama 14 dakika süre alırken 5.6 sayı, yüzde 44.7 üçlük, 1.4 ribaund, 1.1 asist ile katkı verebilmişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Euroleague seviyesi için pozisyonuna göre deliciliği ve çabukluğu orta seviyede olan Hilliard, daha çok dış şutları ile skora katkı veren bir isim. Gerek ceza üçlükleri gerekse perdelerden çıkarak bulduğu yakala-at pozisyonlarında üksek yüzdeyle oynayabiliyor. İkili oyunlarda dribbling üstü şutlarını da devreye sokmaya başladı geçtiğimiz 2 sezonda. Sırtı dönük oyunları da kullanma potansiyeli var, CSKA ve Bayern’de koçlar zaman zaman bu artısını da kullanmaya çalıştı ters eşlemelerde ona pozisyon hazırlayarak. Bunun yanında takım oyununa ve pasa dayalı bir sistemde oynayan Bayern’de verimliliği artmıştı. Top paylaşımı iyi olduğu için ona da dribbling üstü yaratma konusunda fırsatlar geldi ve bunları da iyi değerlendiri. Yarı sahada düzene dayalı basketbol oynayan ekiplerde verimliliğinin nasıl arttığını görmüş olduk.

Ancak Maccabi’de Bayern’deki verimliliğini ve çıkışı sürdüremedi… Gerek sakatlıkların etkisi gerekse guard rotasyonundaki dakikaların Baldwin-Brown ikilisi tarafından domine edilmesi ve Colson’un da 3 numaradan süre çalmaya başlaması ile koç Kattash’ın planlarında epey geriye düştü. Yeniden yapılanacak olan Efes’de hem Beaubois hem de Bryant’ın kontratları bitiyor bu yaz. Dolayısıyla kanat rotasyonuna elbette takviye yapacaklar. Fakat ben Hilliard’ın Final Four kalibresindeki bir takımın as oyuncusu olamayacağını düşünüyorum. Bench oyuncusu olarak alındığını düşünürsek faydalı bir transfer olabilir.