24 Eylül 2023

İDDİA: Efes, Yerli Rotasyonuna Erkan’ı Ekliyor (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague ekiplerimizden Anadolu Efes, yerli rotasyonuna önemli bir takviye yapıyor.

Gelecek sezon takımın başına koç Can’ı getirmeyi düşünen Anadolu Efes, Hollanda’da çalışan gazeteci Zafer Çağrı’nın haberine göre yerli rotasyonuna da onun öğrencilerinden Erkan Yılmaz‘ı eklemeyi düşünüyor.

1.92 metre boyunda olan 25 yaşındaki Erkan, EuroCup’daki final yolculuğunda 22 maçta ortalama 21 dakika süre alırken 6.7 sayı, 4.4 ribaund, 2.6 asist, 1.6 top çalma ile katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Banvit fabrikasının basketbolumuza kazandırdığı isimlerden birisi olan Erkan, Telekom’da koç Can yönetiminde müthiş bir çıkış yakaladı. Dar rotasyonla oynayan koç Can’ın sisteminde tam anlamıyla x-faktör rolündeydi ve kenardan gelerek bunun da hakkını verdi.

Bitmek tükenmek bilemeyen enerjisi, sert ve mücadeleci bir oyuncu olması, savaşçı kimliği ve çok yönlü oyunu ile her eve lazım bir oyuncu. Savunma, ribaundlar ve işin mücadele kısmında zaten önemli bir parçaydı. Ama savunma dışında oyunun diğer tarafında sınırlı bir katkı verebiliyordu. Bu sezon ise koç Can’ın ona verdiği açık çek sayesinde özgüvenini yükseltti ve artık kritik anlarda gönderdiği üçlükler, açık alandaki patlayıcı bitirişleri ve yarı sahadaki akıllı penetreleri ile skora da katkı vermeye başladı.

Efes bu sezon koç Ataman’ın da birçok kez altını çizdiği üzere yerli oyunculardan verim alamadı… Egehan’ında 3 numarada enerji, savunma, ceza üçlükleri gibi konularda Euroleague seviyesinde bile gerektiğinde 10-15 dakikalık sürelerde bir görev adamı katkısı bekliyorlardı. Ancak beklentileri karşılayamadı. Hatta bırakın Euroleague’i BSL’de bile bu katkıyı veremedi Egehan. Ligde sadece 5 yabancı kadroda olabildiği için yerli oyuncuların performansının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Savunma, enerji ve ribaundlar konusunda önemli bir silah olan Erkan’ın Efes’de Euroleague sahnesinde bile süre bulup bu alanlarda takıma katkı verip, yıldızları dinlendirebileceğini söyleyebiliriz rahatlıkla.