24 Eylül 2023

İDDİA: Bologna, Dobric ile İlgileniyor (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague‘de play-off hedefini gerçekleştirmeyen Virtus Bologna, gelecek sezonun yapılanması için çalışmalara başladı.

İtalya Lega Basket Serie A temsilcisi, Telesport’un haberine göre Kızıl Yıldız ile kontratı yazın sona erecek olan Ognjen Dobric ile ilgileniyor.

2.00 metre boyunda olan 28 yaşındaki kanat oyuncusu bu sezon Euroleague sahnesinde 31 maçta ortalama 24 dakika süre alırken 9.9 sayı, yüzde 32.4 üçlük, 2.5 ribanud, 1.6 asist istatistikleriyle katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Dobric tam anlamıyla bir görev adamı, tamamlayıcı. Sahada herşeyi yapabilen ama bunların hiç birini elit düzeyde yapamayan, dolayısıyla çok yönlü, orta seviyeli bir oyuncu. Aslında neredeyse her Euroleague takımı için kenardan getirmek isteyeceğiniz türden bir oyuncu diyebiliriz onun için. Öncelikle hücum tarafına bakalım. Çabuk ya da atletik özellikleri ön planda değil. Ama hem ceza atışlarındaki yüksek yüzdesi, hem de topla kendi pozisyonunu yaratıp gerektiğinde bitirici pası verebilecek yeteneği ve saha görüşüne sahip olması önemli artılar. Koridoru bulduğunda güçlü fiziğini kullanarak rakibini yanına alarak potaya kadar gidebiliyor ve teması alarak da dengeli bir şekilde pozisyonları bitirebiliyor. Bu arada temas demişken çizgiden de yüksek yüzdeli oynayan bir isim. Floater atışları turnikelerden daha fazla kullanıyor. İstatistiklerine fazla yansımasa da ribaundlar konusunda savaşçı ve agresif bir isim.

Gelelim geliştirmesi gereken yönlerine. Topla yaratabiliyor dedik ama bu konuda elit bir isim değil, özellikle çabuk elli ve atlet kısalara karşı dribblingi yüksek kaldığı için zorlanabiliyor, onlara sırtını dönerek hücum etmek, topu bu şekilde korumak zorunda kalıyor. Sırtını dönmek demişken pozisyonunu ve güçlü fiziğine göre alçak post silahını pek tercih etmiyor, bu tehditi yok. Dış şutlarda genelde ceza atışlarında ya da yana bir dribbling ile bulduğu atışlarda başarılı ki zaman zaman istikrarsızlık da yaşayabiliyor. Savunma tarafında ise çalışkan ve sert bir oyuncu ama çabuk kısalara karşı yanal hareketlilik konusunda yeteri kadar çevik değil, bu nedenle de kolay geçilebiliyor.

Dobric hem 2 hem de 3 numara oynayabilen bir oyuncu olarak koç Scariolu’nun savunma odaklı kriterlerine uyuyor. Çok yönlü oyunu, çalışkanlığı ve sertliği ile de takımın sistemine rahatlıkla uyum sağlayabilecek bir isim. Lundberg, Ojeleye, Belinelli gibi isimlerle birlikte sahada yer alabilecek bir isim. Diğer taraftan Dobric’in ülkesinden ilk kez çıkacak olması mental anlamda soru işaretlerini de yanında getiriyor. Ayrıca topla yaratıcılık konusunda sınırlı olması da önemli dezavantajlardan biri. Kontratı devam eden isimlere baktığımızda Hackett ve Lundberg varken onun daha çok cezalandırıcı ve bitirici özelliklerinden faydalanacaklarını, tabi aslen savunmada katkı alacaklarını, doğru bir transfer olacağını öngörüyorum.