18 Temmuz 2024

İDDİA: Baskonia, Hampton ile Yakından İlgileniyor! (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden Baskonia, kadrosunu NBA patentli bir kanat oyuncusu ile güçlendirmek istiyor.

El Correo Álava’da yer alan habere göre, İspanya Liga Endesa ekibi son olarak Detroit Pistons forması ile izlediğimiz ve şuanda serbest oyuncu konumunda olan R.J. Hampton ile ciddi şekilde ilgileniyor.

1.98 metre boyunda olan 22 yaşındaki genç kanat oyuncusu, geçen sezona Orlando ile başlamış ve 26 maçta ortalama 13.9 dakika süre alırken 5.7 sayı, yüzde 34.0 üçlük, 1.5 ribaund, 1.3 asist ile katkı vermişti. Sonrasında serbest kalmış ve sezonun kalanını Detroit’de geçirmişti. Orada ise 21 maçta ortalama 18.5 dakika sahada kalırken 7.3 sayı, yüzde 36.5 üçlük, 2.3 ribaund ile katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

2020 NBA Draftı’nda 1.tur 24. sıradan Bucks tarafından seçilen Hampton, açıkçası bu beklentiyi şuana kadar karşılayamadı NBA sahnesinde. Genç bir oyuncu olmasıyla beraber bu yüksek seviye için mental olarak da hazır olmadığını gördük. Dolayısıyla Avrupa’ya gelerek bir nefes alması, yeniden kendisini bulması gerekebilir. Gelin onu biraz daha yakından tanıyalım.

Önce her zaman olduğu gibi artılarına bir göz atalım. Hampton, atletik özellikleri ile ön plana çıkan ve açık alanda etkinliği artan bir kanat oyuncusu. Hız ve yön değişimlerini yapabildiği için, açık alanda karşısına çıkan rakipleri ekarte ederek potaya kıvrılabiliyor. Bu artılarını yarı sahada da kullanıyor, özellikle tepe ikili oyunlarında potaya yaptığı akıcı penetrelerle rakip savunmaları potaya kadar giderek zorluyor. Dikey sıçraması çabuk olduğu için pota altında rakiplerine avantaj sağlıyor potaya gittiği anlarda. Özetle dribbling üstünden yaratıcı ve efektif bir skorer. Düzgün bir şut mekaniği var ve özellikle perdelerden çıkarak bulduğu yakala-at pozisyonlarında istikrarı yakalamış durumda artık. Elbette ceza şutlarında da etkili bir isim. Savunma tarafında ise topa baskı konusunda çalışkan ve agresif bir oyuncu. Ayrıca pas aralarını da iyi seziyor ve çaldığı topları rakip potada sayı ile sonuçlandırıyor açık alandaki etkinliği sayesinde.

Gelelim geliştirmesi gereken noktalara… Esas sıkıntısının savunma tarafında olduğunu söyleyebiliriz. Yanal hareketliliği iyi seviyede değil ve genelde rakiplere penetre koridorları veriyor. Ağırlık merkezini yeteri kadar düşüremiyor, küçülemiyor ve bu nedenle de rakiplerin penetrelerine geç reaksiyon veriyor. Topsuz adam savunmasında da reaksiyonları iyi seviyede değil, yardım savunmasında ve rotasyonlarda çoğu zaman uyuduğuna şahit oluyoruz… Perdelere kolay takılıyor, bunun temel nedenlerinden birisi de gövdesinin güçlü ve kalın olmaması. Hücum tarafına gelecek olursak ise oyun kurucu becerlerinin olmadığını görüyoruz. Saha görüşü iyi seviyede değil, genelde pozisyonları zamanında okuyamıyor. Tepe ikili oyunlarında bu özelliğini geliştirmesi durumunda üçlü tehdite sahip olarak seviye atlayabilir. Pas yetenekleri vasat, zıplayarak verdiği paslar da lob paslar da yumuşak kalıyor, ayrıca rakipler tarafından kolay tahmin ediliyor. Özetle takımınızda topa yön vermesini isteyeceğiniz bir guard ya da kanat oyuncusu değil Hampton! Bir diğer eksisi de pozisyonları çoğunlukla sağ eliyle bitiriyor olması, sol elini de kullanmaya başlaması savunmalar tarafından kolayca tahmin edilebilir olmasını engelleyecektir.

Hampton henüz 22 yaşında olmasına rağmen NBA’de önemli bir tecrübe edindi. Ancak hem fiziksel dezavantajları hem de savunmadaki zaafları nedeniyle tutunabilmesi kolay görünmüyor. Evet kumaşı çok kaliteli ve NBA’de tekrar kendisine yer bulabilir ama önce bir adım geriye gidip, kendisine gelişim için fırsat tanımalı. Bu anlamda Euroleague hem rekabetçi yapısı hem de görünürlülüğünü, bilinirliliğini kaybetmemesi adına doğru sahne olabilir. Baskonia da bu tarz oyuncuları parlatması ile bilinen bir ekip. Koç Penarroya’nın tempoya dayalı sisteminde Hampton gibi açık alanda verimliliği artan bir ismin de parlayabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. 3 numarada bir diğer genç oyuncu Rogkavopoulos ve Euroleague seviyesi için vasat isimler olan Diez ile Raieste var. Dolayısıyla 2 numaradan daha çok 3 numarada süre bulabilir diye düşünüyorum ki böylelikle topla daha az oynayarak, organizasyon derdi olmadan, bitirici rolünde daha faydalı olabilir. Özetle transfer gerçekleşirse bir kazan-kazan hamlesi olur diye düşünüyorum.