İDDİA: Alex Tyus Maccabi Tel-Aviv’in Radarında

Posted by

Maccabi Tel-Aviv, Hırvat uzunu Ante Zizic’in sakatlanarak yaklaşık altı hafta parkelerden uzak kalacağı dönemde uzun rotasyonuna takviye yapmak istiyor.

Sport5’den Roi Cohen’in haberine göre, bu pozisyon için en büyük aday Alex Tyus.

33 yaşındaki ABD’li uzun geçen sezona Galatasaray formasıyla başlamış fakat sezon ortasında Real Madrid’e transfer olmuştu. Eflatun beyazlılarla Turkish Airlines EuroLeague’de 20 maça çıkan Tyus 3.0 sayı, 2.6 ribaunt ve 0.5 asist ortalamaları yakaladı. İspanya Liga Endesa’da ise 18 maçta süre alan 2.03’lük uzun 5.6 sayı ve 2.6 ribaunt ortalamalarıyla mücadele etti.

33 yaşındaki Alex Tyus, kariyerinde daha önce 2013-15 ve 2017-19 sezonları arasında Maccabi Tel-Aviv formasını giymişti. 2014 sezonunda İsrail temsilcisiyle EuroLeague şampiyonluğuna ulaşan ABD’li uzun, Maccabi’de forma giydiği dönemde üç kez de İsrail şampiyonluğu yaşadı.

Alex Tyus artık ilerleyen yaşı ve değişen oyunla beraber modern basketbola kolay adapte olamayan klasik beş numaralardan. Boyalı alan dışında hücumda herhangi tehdidi olmayışı onun hücumda son derece sınırlı bir oyuncu yapıyor. Bunun yanında, eski çabukluğunda olmayışı adam değişmeli savunmalarda kısanın karşısında kalmakta zorlanmasına sebep oluyor.