25 Mart 2023

Houston Rockets Kevin Porter Jr ile Kontrat Uzattı

NBA’de yeniden yapılanma sürecinde son iki sezon ligin dibinde yer alan Houston Rockets, gard Kevin Porter Jr ile 4 yıl için 82.5 milyon dolar karşılığında yeni sözleşme imzaladı.

The Athletic’ten Shams Charania’nın raporuna göre, 22 yaşındaki gardın sadece ilk sezonda kazanacağı 15.8 milyon dolarlık ücret garanti. Sözleşmenin son senesi ise takım opsiyonu içeriyor.

Kevin Porter Jr, Cleveland Cavaliers tarafından 2019 NBA draftinde otuzuncu sıradan seçilmiş ve Cavaliers ile bir sezon oynadıktan sonra 2020-21 yılının başında disiplinsiz davranışları yüzünden kadro dışı bırakılmıştı. 2020-21 sezonun ortasında Houston Rockets’a transfer olan 22 yaşındaki gard, Rockets ile geride kalan iki sezonda 87 maça çıktı.

Geçtiğimiz sezonu 20 galibiyetle batıda son sırada tamamlayan Houston Rockets ile çıktığı 61 maçta 15.6 sayı, 6.2 asist ve 4.4 ribaunt ortalamaları yakalayan Kevin Porter Jr, pozisyon başına top kaybı oranında lig genelinde gardlar arasında 13.2 ortalamayla 200’üncü sırada yer aldı.

Bir skorer olarak oldukça elit bir oyuncu olan Kevin Porter Jr, 2020-21 sezonunda Milwaukee Bucks’a karşı oynadığı müthiş maçta 50 sayı ve 10 asist barajını aşarak, NBA tarihinde bunu başaran en genç isim olmuştu.

Houston Rockets ligin pozisyon başına en çok top kaybı yapan takımlarının başında geliyor ve bu kategoride ligin dibinde olmalarında tecrübesizlikleri kadar Kevin Porter Jr’ın savruk ve dağınık oyunun da payı var. Yaz döneminde gard rotasyonuna Ty Ty Washington gibi kolej kariyerinde takımı oynatma konusunda başarılı bir gard eklediler. Fakat yine de 22 yaşındaki Kevin Porter Jr’ı kadroda tutmayı tercih ettiler. Pozisyonuna oranla oldukça fizikli oluşu Kevin Porter Jr için bir avantaj olsa da takımı oynatma bahsinde son iki sezon pek iyi iş çıkardığını söylemek yanlış olur.