23 Mart 2023

Mateusz Ponitka: “Hepimizin Uyum Sağlaması Gerekiyor”

Polonya Milli Takımı ile EuroBasket 2022’de yarı final oynama başarısı yakalayan ve turnuvanın ardından Yunan devi Panathinaikos ile anlaşan Mateusz Ponitka, katıldığı podcast programında açıklamalarda bulundu.

Yaz döneminde İtalyan ekibi Reggio Emilio ile üç aylık geçici sözleşme imzalayan Polonyalı point forvet, EuroBasket’te Polonya ile yakaladığı çıkışla Panathinaikos’a transfer olmuştu. Ponitka, Polonya Milli Takımı ile EuroBasket’te yakaladıkları başarı ve transfer süreci hakkında şöyle konuştu:

“EuroBasket sırasında iyi bir performans sergiledik ve tarih yazdık. Herkesin bazı seçenekleri olacağını biliyorduk çünkü bu böyle işliyor. Benim de birkaç seçeneğim vardı ama Panathinaikos açık sözlüydü ve bu takımın bir parçası olmamı istedi.”

“Ayrıca menajerim ve Reggio Emilia ile konuştum çünkü onlarla bir sözleşmem vardı. Bir anlaşma vardı, bu yüzden ona ve verdiğimiz sözlere saygı duymamız gerekiyordu. Bir çözüm bulmamız ve herkesi mutlu etmenin mümkün olan en iyi yolunu bulmamız gerekiyordu.”

29 yaşındaki başarılı kanat oyuncusu yeni antrenör Dejan Rodonjic hakkındaysa şunları dile getirdi:

“Her şeyden önce, o gerçekten basit ve çok dürüst bir adam. Dürüstlüğü çok seviyorum. Bir şeyin içinde olmak istiyorsanız, bunun bir ilişki için temel bir şey olduğuna inanıyorum. Rekabetteki en genç takımlardan biri olduğumuzu anlıyoruz. Her antrenörün kendi felsefesi vardır. Koç Radonjic için savunma en önemli şeydir. Savunmada aktif olmanız, sert oynamanız, ayakta durmanız ve temas kurmanız gerekiyor. Hücumda şu an için daha az setimiz var.”

Panathinaikos’un Turkish Airlines EuroLeague’in ikinci haftasında deplasmanda Kızıl Yıldız karşısında kazandığı maçta takımını öne geçiren basketi kaydeden Ponitka, yeni takımında rolünden ise şöyle bahsetti:

“Yetenekli oyuncularımız olduğunu anlıyoruz, ancak bazıları deneyimsiz. Deneyimli ve deneyimsiz adamlar arasındaki dengeyi bulmaya çalışıyoruz. Koçla rolüm hakkında konuştum. Şu anda durum biraz farklı çünkü sakatlıklarımız var. Hepimizin buna uyum sağlaması gerekiyor, ancak gelecek konusunda gerçekten olumluyum.”

basketnews