2 Mart 2024

Gürcistan Maçından Dolayı Hem Furkan Hem TBF’ye Ceza Geldi!

Türkiye ile Gürcistan arasında oynanan 2022 FIBA EuroBasket maçında yaşanan olaylarla ilgili olarak, her iki ulusal federasyondan gelen iddiaların ardından, FIBA tarafından açılan soruşturma sonuçlandı.

FIBA yönetmeliği uyarınca, Disiplin Kurulu aşağıdaki yaptırımları uyguladı:

• Goga Bitadze 15.000 İsviçre frangı (CHF) para cezası aldı ve üç yıllık bir denetimli serbestlik süresine tabi tutuldu. Oyuncu, gözetim süresi içinde aynı veya benzer bir suçu işlerse, yeni suç için uygulanan herhangi bir yaptırıma ek olarak derhal 5 resmi maçtan uzaklaştırılacaktır.

• Duda Sanadze 3.000 CHF para cezası aldı ve üç yıllık bir denetimli serbestlik süresine tabi tutuldu. Oyuncu, gözetim süresi içinde aynı veya benzer bir suçu işlerse, yeni suç için uygulanan herhangi bir yaptırıma ek olarak derhal 1 resmi maçtan uzaklaştırılacaktır.

• Tornike Shengelia 5.000 CHF para cezası aldı ve üç yıllık bir denetimli serbestlik süresine tabi tutuldu. Oyuncu, gözetim süresi içinde aynı veya benzer bir suçu işlerse, yeni suç için uygulanan herhangi bir yaptırıma ek olarak derhal 2 resmi maçtan uzaklaştırılacaktır.

Furkan Korkmaz 6.000 CHF para cezasına çarptırılır ve üç yıl gözetim altına alınır. Oyuncu, gözetim süresi içinde aynı veya benzer bir suçu işlerse, yeni suç için uygulanan herhangi bir yaptırıma ek olarak derhal 3 resmi maçtan uzaklaştırılacaktır.

• Gürcistan Basketbol Federasyonu’na 40.000 CHF para cezası.

• Türkiye Basketbol Federasyonu’na 15.000 CHF para cezası.