26 Mayıs 2024

Giannis Antetokounmpo: “Yaptığımız Protesto Basketboldan Daha Önemli”

NBA takımlarından Milwaukee Bucks’ın all-star oyuncusu Giannis Antetokounmpo, cumartesi günü basınla bir araya geldi. Toplantıda  Amerika Birleşik Devletleri’nde ırkçılık ve polis şiddeti yanı sıra takım olarak aldıkları boykot kararı hakkında açıklamalarda bulundu.

Bucks’ın yıldızı Giannis Antetokounmpo gazetecilere verdiği demeçte yaşanılan vahşeti ve ırkçılığı protesto etmenin basketboldan daha önemli olduğunu belirtti. 2018-2019 sezonunun MVP’si, Jacob Blake’in geçen hafta Wisconsin’deki Kenosha’da vurulmasının ardından Bucks’ın play-offların 5. maçını boykot etmeye karar verdiği gün hakkında konuştu.

Antetokounmpo gazetecilere verdiği demeçte Jacob Blake’in ailesiyle telefonda görüştüğünü belirterek şunları söyledi: “Takım olarak bir araya gelip, babasıyla konuştuk. Babası perişan haldeydi. Aldığımız maça çıkmama kararının kendisi ve ailesi için ne kadar önemli olduğunu söyledi. O an bu protestonun basketboldan daha önemli olduğunu düşündüm. Açık konuşmak gerekirse, o gece aldığımız karar hep hatırlanacak. Umarım bir şeylerin değişmesine vesile olur.”

ABD’de Bir Siyah Olarak Aile Kurmak Çok Zor

Giannis Antetokounmpo verdiği demeçte Amerika Birleşik Devletleri’nde bir aile yetiştirme konusundaki endişelerinden de bahsetti. Konuyla ilgili olarak “ABD’de yedi yıl geçirdim. Kardeşlerim burada büyüdü. İnsanlar tenlerinin renginden ötürü sokakta yürümekten çekiniyor. Sürekli bir endişe hakim. Birkaç ay önce baba oldum. Burada bir aile kurmak çok zor. Bu durumun değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Oğlum ve kardeşlerimle sokakta yürürken hiç korkmamalıyım. Kendimi bu sistematik ırkçılığa karşı eğitmeye çalışıyorum.” dedi.

Milwaukee Bucks tarafından draft edildiği 2013 sezonunda takım arkadaşlarından Amerika Birleşik Devletleri’nde siyah olmanın ne anlama geldiği konusunda tavsiyeler aldığı belirten Antetokounmpo “Caron Butler bana caddede yürürken kapüşonumu çıkarmamı söyledi. Önce neden diye sordum. O da bana sadece söylediğimi yap dedi. O sezon çaylak yılımdı. O zamanlar neden böyle tedbirli davranmam gerektiğini anlamıyordum. Ama şimdi anlıyorum.” dedi.

One thought on “Giannis Antetokounmpo: “Yaptığımız Protesto Basketboldan Daha Önemli”

  1. Bence harika bir duruş sergilediler ancak. Ancak sezonun oynanması lazım herkes aynı şekilde maaş almıyor.

Comments are closed.