29 Mart 2023

FIBA, Gürcistan-Türkiye Maçında Yaşananlarla İlgili Soruşturma Başlattığını Duyurdu!

2022 FIBA EuroBasket‘te A grubunda Tifliste oynanan Gürcistan ile Türkiye arasındaki maçın ardından yaşanan olaylarla ilgili FIBA yönetimi bir açıklama yayınladı…

4 Eylül Pazar günü oynanan maçtan sonra soyunma odasına giden koridorlarda yaşananlar adeta maçın önüne geçmişti. FIBA konu hakkında kamera görüntülerini incelediği ve bir soruşturma başlattığını belirtti.

FIBA’dan yapılan açıklama şu şekilde:

FIBA, EuroBasket 2022’de oynanan Türkiye-Gürcistan maçının ardından sahada meydana gelen olaylarla ilgili her iki ulusal federasyondan gelen iddiaların ardından, 5 Eylül 2022’de soruşturma başlatmıştı.

CCTV videoları da dahil olmak üzere dava materyallerini dikkatlice inceledikten sonra FIBA, aşağıdaki oyunculara karşı sportmenlik dışı davranışlarda bulunduğu için disiplin soruşturması açtı:

Goga Bitadze (Gürcistan),
Duda Sanadze (Gürcistan),
Tornike Shengelia (Gürcistan),
Furkan Korkmaz (Türkiye)
ve ilgili ulusal federasyonlar.

FIBA, herhangi bir disiplin cezasına karar vermeden önce tüm taraflardan soruşturmadaki konumlarını belirtmelerini talep etmiştir

Olayları hatırlarsak; maç içerisinde Furkan ile Sanadze arasında bir gerginlik yaşanmış, fiziksel temasa kadar gitmişlerdi ki sonrasında iki oyuncu da atılmıştı. Ancak olay burada sonuçlanmamıştı ve Furkan soyunma odasına giderken 3 Gürcü oyuncu tarafından saldıraya uğradığını açıklamıştı.