20 Haziran 2024
FIBA

FIBA Basketbola Dönüş Kılavuzunu Güncelledi

Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA), Mayıs ayında yayımladığı Basketbola Dönüş Kılavuzu’nu güncelledi.

Yapılan açıklamada İngilizce, Fransızca, İspanyolca olarak yayınlanan kılavuzun, basketbolda faaliyetlerin yeniden başlayabilmesi için tüm ulusal federasyonlara tavsiye sunmak amacıyla hazırlandığı belirtildi.

Kılavuzun Mayıs ayındaki ilk baskısından sonra Covid-19 salgınında oluşan değişimle ilgili bir güncelleme yapıldığı ve değişikliklerin Yeniden Başlatma Yönergeleri’nde yapıldığı aktarıldı.

Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü’nün de spor etkinliği organizatörleri için yayımlanmış olan Risk Değerlendirme Programı’nın ilk sürümünü güncellediği de hatırlatıldı.

FIBA genel sekreteri Andreas Zagklis’in de şu görüşlerine yer verildi:

Koronavirüsün yayılımını yavaşlatmak için dünya çapında getirilen kısıtlamalar değişmeye devam ederken, üye federasyonlarımızdan bazılarının ve liglerinin son birkaç ayda ulusal düzeyde basketbola güvenli ve başarılı bir dönüş yaptığına şahit olduk. FIBA, sporumuza dahil olan herkesin refahının yanı sıra zihinsel ve fiziksel sağlığının da son derece önemli olduğunu düşünüyor. Bu önemli çalışmaya katılan DSÖ, NBA ve ulusal federasyonlar ile liglerden uzmanlara teşekkür ederiz. Daha önce yayımlanan FIBA Yeniden Başlatma Protokolleri’ne ek olarak, Basketbola Dönüş Kılavuzu’nun bu ikinci baskısının, ulusal federasyonların ve liglerin basketbola yeniden başlamalarını planlamalarına ve dolayısıyla basketbola ve 3×3 basketbol müsabakalarına güvenli bir şekilde geri dönmelerine daha fazla yardımcı olacağını umuyoruz.

FIBA