28 Eylül 2023

Fenerbahçe Beko Cephesinde Panathinaikos Galibiyetin Ardından Basına Yansıyanlar

Turkish Airlines EuroLeague’in sekizinci haftasında Fenerbahçe Beko, evinde konuk ettiği Panathinaikos karşısında 107-77 kazanarak bu sezonki en farklı galibiyetini aldı.

Karşılaşmanın ardından sarı lacivertli ekipte baş antrenör Dimitris Itoudis ve oyunculardan Nick Calathes ile Nigel Hayes-Davis açıklamalarda bulundu.

Panathinaikos karşısında kazandıkları için mutlu olduğunu ifade eden Itoudis, galibiyetin anahtarının oyun planlarına sadık kalmaktan geçtiğini şöyle vurguladı:

“Başlangıçta Dyshawn Pierre’i kaybettiğimizi göz önünde bulundurursak elbette harika bir performans sergiledik. Maç öncesi yapılan antrenmanda biraz ağrısı vardı ve onu riske atmak istemedik. Geniş bir kadromuz olduğunu kanıtladık, yedek kulübesinden çıkıp bir şeyler getirebilen oyuncularımız var ve bu gelecek için bize çok şey söylüyor. Motley faullerle ilgili sorun yaşadı, sadece 13 dakika oynadı ve o bizim en çok skor atan oyuncumuz… Ama bu sadece bir oyuncuyla ilgili değil. Her şey oyuna nasıl yaklaşacağınızla ilgili. Panathinaikos’a büyük saygı duyduk çünkü skor üretme ve sahada koşma konusunda harika bir ilerleme kaydettiler. Geçiş noktalarını kontrol altına almak istedik ve bence bunu başardık.”

“Alkışlar Yakında Gelecek”

Itoudis, Panathinaikos karşısında 14 sayı ürete NBA patentli şutör gard Carsen Edwards hakkında ise şunları dile getirdi:

“Carsen Edwards’ın Avrupa sahnesinde bazı ayarlamalar yapması gerekiyor, ancak kesinlikle çok fazla potansiyeli ve becerisi var. Becerilerinden biri de takımın bir parçası olduğunu bilmek. Son maçta sahayı kontrol bile etmedi, ancak harika çalışıyordu. Harika bir yetenek setine sahip. Bir oyunda oynamadığınızda pratik yapmaya devam edin ve gelişmeye devam edin, becerilerinizi geliştirmeye devam etmek gerek. Alkışlar yakında gelecek.”

“Her Oyuncunun Galibiyete Katkı Vermesi Harika”

Fenerbahçe Beko’ya geldiğinden beri takımın saha içindeki lideri olan Yunan gard Nick Calathes ise galibiyeti şöyle değerlendirdi:

“Herkesin katkıda bulunabilmesi harika. Bizim için her an oynayabilecek 14 kişi var ve bence bu, takımımızı özel kılan şey, herhangi bir gece birisinin öne çıkabilmesi. Carsen Edwards bu gece harikaydı ve bizin onun böyle oynamasına ihtiyacımız var. Taraftarlar harikaydı. Bize evimizde oynamamız için tüm enerjiyi verdiler ve onlara takım olarak teşekkür etmek istiyoruz.”

Panathinaikos karşısında 16 sayı üreterek takımın en skorer ismi olan Nigel Hayes-Davis ise galibiyetin ardından şunları söyledi:

“İkinci yarıda çok daha iyi bir iş çıkardık. Hücum tarafında sayıları nasıl topladığımıza gerçekten konsantre olmuyoruz. Koç, savunmamızın bize hücum fırsatları verdiğini belirtiyor. Bu yüzden asıl odak noktamız, iyi savunma yapmaya odaklanmak. Bu sayede çok iyi koşabiliyoruz; EuroLeague tarihindeki en iyi oyun kurucu Nick Calathes’e sahibiz, bu yüzden o sahadayken herkes koşuyor. Şutörlerimiz var, lob tehditlerimiz var, çember koşucularımız var, bu yüzden savunma oynadığımız sürece kendimize iyi bir şans veriyoruz.”

“Bugün Dysawn Pierre’in yokluğunda çok fazla 3 oynadım. Bu pozisyonda oynadığımda pas dağıtabiliyorum ve 3 konumundan yararlanabiliyorum. Bu çok sık olan bir şey değil ama bunun üzerinde çalışıyorum. Saldırı noktalarımızdan biri de buydu: diğer uçtaki uyumsuzluklardan yararlanmaya çalışmaktı.”

EuroLeague.net

İlk 8 hafta sonunda 7 galibiyet alarak EuroLeague sezonuna harika başlayan Fenerbahçe Beko, çift maç haftasında önümüzdeki hafta 22 kasım salı günü deplasmanda AS Monaco, 24 kasım perşembe günüyse İtalya’da Olimpia Milano’ya konuk olacak.