20 Haziran 2024
THY EuroLeague

Euroleauge Yönetimi: Önceliğimiz Ligi Tamamlamak

Turkish Airlines Euroleague yönetimi coronavirus salgını nedeniyle ligi ikinci bir karara kadar ertelemişti bildiğiniz üzere.

Yönetim ligde yer alan tüm kulüpler için “Sıkça Sorulan Sorular” dosyası hazırları ve bunu tüm kulüplerle paylaştı.

İşte bu dosyadan dikkat çeken sorular ve cevaplar.

Euroleauge ve EuroCup’da ligler bu sezon için tekrar başlayacak mı?

Şuanki duruma baktığımızda ancak hipotezleri konuşabiliriz. Zaten biz de bu ay çeşitli senaryoları değerlendirmeye başlamıştık, ancak kesin bir senaryo üzerinde anlaşabilmemiz için öncelikle liglerin ne zaman başlayacağının netleşmesi gerekiyor. Şuanda tek yapabildiğimiz olası senaryoları incelemek ve ligleri sonuçlandırarak şampiyonlara kupalarını verebilmek olacak. Durumu değerlendirmeye devam ediyoruz.

Final Four’un durumu ne olacak?

Bugün itibariyle 2020 Euroleague Final Four organizasyonu planlandığı gibi Mayıs ayında Almanya’nın Köln kentinden yapılacak. Ancak bu olasılık halen masa üstündeki en kuvvetli opsiyon olsa da günler ilerledikçe elbette değişiklik ihtimali de ufak ufak artıyor. Örneğin bugün Köln kenti yetkilileri ve ev sahipliği yapacak Lanxess Arena ile daha ilerideki alternatif tarihler için görüşmelere başladık. Şuanda ilk önceliğimiz ilerletilmiş bir tarihde de olsa sezonu Final Four dahil olacak şekilde tamamlamak olacak. Buradan Final Four biletini Kasım ayından bu yana satınalmış olan tüm taraftarlarımıza da mesajımız var; tabiki eğer Final Four tarihi değişirse onlara biletlerini iade etme imkanı tanıyacağız.

Euroleague, sezonu tamamlamak için yarışma sisteminde bir değişiklik yapacak mı?

Belirttiğimiz gibi önceliğimiz sezonu mevcut şekilde tamamlamak; yani geriye kalan 6 normal sezon haftasını artı play-off maçlarını, gerekirse sıkıştırılmış bir takvimde ve ardından Final Four organizasyonunu oynatmak istiyoruz. Elbette bu senaryo ile beraber sezon büyük olasılıkla planlanan tariten daha geç bitecek. Ama bunun için de zaten farklı senaryolar için hazırlandık. Belirsizliğin devam etmesi durumunda dahi sezonu tamamen iptal etmek gibi bir düşüncemiz yok şuan için. Bu aşamadan sonra her değişiklik yönetim kurulumuzun ve turnuvada yer alan kulüplerin ortak kararıyla belirlenecektir.

Lige verilen arada oyuncular ülkelerine dönebilirler mi?

Biliyorsunuz her kulübün oyuncuları ile kendi standartlarına göre imzaladığı kontratlar mevcut ve tabiki her ülkenin kendi lokal işçi kanunu var. Bu konuda Euroleague olarak bizim bir kuralımız yok ama bildiğiniz üzere tüm sağlık otoriteleri ve hükümetler vatandaşlarına olabildiğince seyahet etmekten kaçınmalarını öneriyor. Bizim Euroleague olarak önerimiz ise oyuncuların, koçların ve tüm çalışanların kulüplerinin bulunduğu şehirde kalmaları yönünde. Şehirlerinden ayrılan oyuncuların ise Euroleague’e tekrar başlanması durumunda karantina ve tekrar seyahet etme gibi unsurları düşünerek takımlarına katılabileceklerini unutmamaları gerekiyor.

Kulüplerin pozisyonu ne olacak? Bazı kulüpler bu süreçte oyuncularına maaş ödemek istemiyorlar diye haberler var, bu doğru mu?

Bu dönemde hem kulüplerle hem de ELPA (Euroleague Oyuncular Birliği) ile görüşmelerimizi sıklıkla sürdürüyoruz. Maalesef bu konu hakkında bazı medya kaynaklarının doğru olmayan ve tutarsız haberler yaptığını görüyoruz. Diğer taraftan elbette tüm ekonomik yapılarda olduğu gibi tüm kulüplerimiz de karşılıklı olarak anlaşma yoluna giderek kontratlardaki mücbir sebep maddesini kullanmak istiyorlar. Bu yolla coronavirüs salgınının getirdiği ekonomik etkiyi minimize etmek istiyorlar.