20 Haziran 2024

Ergin Ataman’ın Önderliğindeki Torino Projesinin Detayları Netleşti

Anadolu Efes‘in başantrenörü koç Ergin Ataman‘ın da dahil olduğu bir Türk yatırıcımcı grubunun İtalyan ekibi Reale Mutua Torino takımının hisselerini aldığına dair haberler çıkmıştı.

İtalya ile sıkı bağlantılarının bulunduğu bilinen Anadolu Efes’in koçu Ergin Ataman geçtiğimi günlerde İtalya LegaBasket Serie B’de mücadele eden Torino takımını satın aldığını açıklamıştı. Fanatik’de ise bu projenin detaylarının açıklandığı bir haber yer aldı.

Serie A ekiplerinden Dinamo Sassari’nin ve aynı zamanda Torino’nun sahibi olan, koç Ataman’ın yakın arkadaşı Stefano Sardara, Serie A’da bir kişinin sadece bir takımın sahibi olabileceği kuralından dolayı Ataman’a bu proje için teklifte bulundu ve tecrübeli koç da iki ortağıyla beraber kulübü satın almaya karar verdi.

Ortaklardan birinin Possiblesft şirketinin sahibi olan Okan Can Yantır olduğu öğrenildi. Şirketi milli futbolcu Arda Turan’la beraber kurdukları biliniyor fakat Ataman’ın ortaklığı firmayla değil, şahsen Yantır ile ortaklıkları var. Projenin diğer ortağının da bir Türk yatırımcı olduğu ancak adının henüz açıklanmadığı belirtiliyor.

Serie A’da Cremona’nın dükkanı kapatmasıyla 2. Lig’den bir takım daha alma ihtiyacı doğan Legabasket yönetimi Reale Mutua Torino’ya bir teklif yaptı ve 30 Temmuz’a kadar kararlarını bildirmesi durumunda Ergin Ataman’ın yeni sahipleri arasında bulunduğu kulübü lige alacağını açıkladı.

Ataman ise bu konu hakkında şu açıklamaları yapmıştı:

Bu kararı biz vereceğiz. Sardara ile yaptığımız anlaşmaya göre takım Serie A’da yer alırsa yüzde 100’lük hissesi bizim olacak. 2. Lig’de yer alırsa yüzde 50’lik kısmı satın alacağız ama zaman daraldı. Bir de takımın tamamını satın alırsak hisse devri için İtalya’ya gitmemiz gerekiyor. Ama İtalya hükûmeti salgın nedeniyle hala Türkleri ülkeye almıyor. Yani uçuş yok. Bugüne kadar beklememizin nedeni buydu. İtalya konsolosluğu ile görüşüyoruz. Bir çözüm bulursak ve Legabasket’te yer almaya karar verirsek gidip yüzde yüz hisseyi devralacağız. Ama İtalya’ya gidemezsek, takım ikinci ligde mücadele edecek. Ama Torino’nun Wild Card’ı mevcut ve bu yıl derece yapamasak bile gelecek sezon takım Legabasket’te mücadele edecek.