8 Aralık 2023

Durumu Netleşmeyen Larkin ile Wilbekin, Takımlarını BSL’de Yalnız Bırakacaklar

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi‘nde 2023-24 sezonu başlarken iki güçlü şampiyonluk adayı yıldızlarından yoksun bir giriş yapacaklar.

Basketfaul’de yer alan habere göre Anadolu Efes cephesi Shane Larkin’in, Fenerbahçe Beko ise Scottie Wilbekin’in lisansı için başvuru yapmadı. Hatırlayacağınız üzere TBF Disiplin Kurulu her iki oyuncu için Milli Takım’a gelmedikleri için ceza vermiş, bunun sonucunda yerli oyuncu statüsünü kaybeden Larkin ve Wilbekin, Tahkim Kurulu nezdinde itiraz etmişti.

Yönergelere göre oyuncular aynı sezonda iki farklı lisansla oynayamıyor. Oyuncularına an itibariyle yabancı lisansı çıkarabilecek iki kulüp, kararın Tahkim’de bozulup yerli oyuncu statüsünü yeniden kazanma olasılığına karşı durumun netleşmesini bekliyor.

Tahkim’in alacağı karara kaybeden tarafın itiraz hakkı bulunuyor. Hakem Erşan Kartal’la ilgili Tahkim’in karar vermesi ve daha sonra itiraz değerlendirmesi 5 ay sürmüştü. Kararın Tahkim’de bozulmaması durumunda Larkin ve Wilbekin aldıkları ceza sonucu ilk 5 hafta kadroda yer alamayacak.

Kaynak: Basketfaul