20 Nisan 2024
Shane Larkin

Larkin Adını Değiştirecek Mi?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı alan Shane Larkin’in ismini değiştirme konusu ile ilgili Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu açıklama yaptı.

Geçtiğimiz haftalarda A Milli Basketbol Takımı’nda forma giyeceğini resmen açıklayan Anadolu Efes ekibinin yıldız basketbol oyuncusu Shane Larkin ile ilgili Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı olan Hidayet Türkoğlu açıklama yaptı. Yıldızın adını değiştirip değiştirmeyeceği ülkenin gündemine bomba gibi düşmüştü. Konuyla ilgili açıklama yapan Türkoğlu ise, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı hususunda yapılan başvurunun onaylanmış olduğunu ilk olarak bildirdi.

Kabul edilen bu vatandaşlık başvurusunun ardından oyuncu ile ilgili merak edilen diğer bir unsur ise isminin değişip değişmeyeceği oldu. Bu konu ile ilgili henüz konuşmadıklarını belirten TBF Başkanı, isim değişme mevzusunun ileriki süreçte netleşeceğini söyledi.

Bir televizyon kanalına canlı olarak bağlanan Başkan, bu anlaşmanın hem milli takıma hem de Anadolu Efes ekibine hayırlı olması dileklerinde bulunarak, “Shane Larkin’in şu ana kadar ülkemizde gerekli saygıyı gördüğüne inanan birisiyim” ifadelerini kullandı.

Şubatta Ve Şubattan Sonra

Yıldız oyuncunun almış olduğu kararla bu ilginin daha da artacağını belirten Hidayet Türkoğlu, “İnşallah şubatta ve şubattan sonra oynanacak maçlarda Larkin’i milli takım formasıyla göreceğiz” dedi.

Ayrıca isim konusunun kendisi ile hiç konuşmadığını da ekleyerek, “Biz sadece Larkin’in bir an önce Milli Takım’da oynaması ve Türk vatandaşlığı kazanabilmesi için girişimlerde bulunduk” açıklamasında bulundu.