27 Mayıs 2024

Darüşşafaka Tekfen – Fenerbahçe Beko maçıyla ilgili TBF’den Kamuoyu Açıklaması

Türkiye Basketbol Federasyonu 16 Şubat 2020 tarihinde Fenerbahçe Beko ile Darüşşafaka Tekfen takımları arasında oynanan basketbol maçının son bir dakikasında yaşanan olaylarla ilgili bir kamuoyu açıklaması paylaştı. 

Karşılaşmanın bitimine yaklaşık bir dakika kala, Fenerbahçe Beko’dan Jan Vesely, Darüşşafaka Tekfen’den Kartal Özmırak’a faul yapmış ve normal faul olarak değerlendirilmişti. Sonrasında Anlık Tekrar Sistemi’nde kontrol edileceğine dair işaret verilmiş ancak bu esnada Darüşşafaka Tekfenli Jonathan Hamilton Fenerbahçe Bekolu Jan Vesely’i omzundan çekmişti. Tekrar İzleme Sistemi’nden yapılan kontroller sonrasında ise Jan Vesely’nin ve Jonathan Hamilton’un yapmış oldukları fauller sportmenlik dışı faul olarak değerlendirilmişti.

Konuyla ilgili 17 Şubat 2020 tarihinde kamuoyu açıklaması paylaşan Türkiye Basketbol Federasyonu oyun kuralları ile ilgili şu ifadeleri paylaştı:

-Hakem Jan Vesely için faul düdüğü çaldığında, oyun durur ve top ölür (Madde 10.3), Top öldüğü anda takım kontrolü sona ermiştir. (Madde 14.1.3).

-İki takıma verilen cezalar aynı eşit ağırlıkta olup iptal edileceğinden, uygulanacak herhangi başka bir ceza kalmadığından ve hiçbir takımın topu kontrol etme hakkı bulunmadığından hava atışı durumu oluşur.  (Madde 42.2.8 ve Madde 12.3)

Verilen Kararlar Doğru

Oluşan hava atışı durumundan dolayı topu oyuna sokma sırasına sahip olan Fenerbahçe’nin oyunu kenardan başlatmasının doğru karar olduğunu savunan Basketbol Federasyonu, ortaya çıkan gereklilikten dolayı kamuoyuna açıklama yapma gereği duyulduğunu ve herhangi bir değişiklik olmayacağını ifade etmiştir.

16 Şubat Pazar günü Solgar Vitamin Türkiye Kupası Final Maçı Ankara’da Darüşşafaka Tekfen ile Fenerbahçe Beko basketbol takımları arasında oynanmış ve maç Fenerbahçe Beko takımının 74-71 galibiyeti ile sona ermişti. Erşan Kartal, Osman Sinan İşgüder ve Seher Ayşenur Yazıcıoğlu’nun hakemlik görevini üstlendiği maçın özellikle son dakikaları oldukça hareketli geçmişti. Oyunun ilk yarısı 30-30 beraberlikle bitmiş olmasına ve oyunun bitimine yaklaşık 52 saniye saha içerisinde çıkan olaylara rağmen Fenerbahçe Beko takımı tecrübesini kullanarak bu maçtan da galibiyetle ayrılmasını bilmişti. Bu maçla birlikte Fenerbahçe Beko basketbol takımı rakibine üstünlük sağlayarak Türkiye Kupası’nı yedinci kez kendi müzesine götürme şansı yakalamış oldu.