26 Mayıs 2024

Sertaç Şanlı: “Hedefim EuroLeague Şampiyonluğu Kazanmak”

Bu sezon Anadolu Efes formasıyla gerek EuroLeague gerekse ligde sergilediği performansla dikkat çeken milli basketbolcu Sertaç Şanlı basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. En büyük hedefinin Anadolu Efes ile EuroLeague şampiyonluğu yaşamak olduğunu açıklayan milli oyuncunun demecinden satır başları şu şekilde.

“Real Madrid’i Eleyip Final 4 Yapacağız”

Turkish Airlines EuroLeague’de normal sezonu Barcelona ve CSKA Moskova’nı ardından üçüncü tamamlayan Anadolu Efes play-off turunda Real Madrid ile eşleşti. Eşleşmeyi ve takımın performansını değerlendiren Sertaç Şanlı şu ifadeleri kullandı:

“Avrupa Ligi’nde en büyük hedefimiz şampiyonluk. Geçen sene çok talihsiz bir şekilde lig bitirildi ama bunu kabul ettik. Sezon başında bunu kabul edemiyorduk ama şimdi kabul etmiş bulunuyoruz. Sene başında bizimle ilgili çok olumsuz konuşuluyordu. Şimdi şampiyonluğun en büyük favorisi olarak gösteriyorlar. Bu tabi ki çok güzel bir şey. Ancak biz bilinçli şekilde ilerliyoruz. Öncellikli hedefimiz play-off’u geçip, sonra Dörtlü Final’de başarılı olarak şampiyonluğa ulaşmak. Doğrudan şampiyonluğa konsantre olursak, play-off’ta da hüsrana uğrayabiliriz. Önce play-off’u geçmemiz lazım. Adım adım gidersek bizim için daha faydalı olur.”

Şu an için en büyük hedefinin bu sezon EuroLeague şampiyonluğunu kazanmak olduğunu dile getiren Sertaç, kariyer planlamasını rafa kaldırdığını belirtti. Anadolu Efes ile Avrupa’nın bir numaralı kupasında şampiyonluğa ulaşmayı çok istediğini vurgulayana deneyimli uzun bu amaç için takıma katkı vermekten çok mutlu olduğunu ifade etti.

“Özgüvenim Arttı ve Bu Durum Performansıma Olumlu Yansıdı”

Şampiyonluk yolunda rakipleri kim olursa olsun oyunlarından taviz vermeyeceklerini aktaran Sertaç, Türkiye’yi Avrupa arenasında en iyi şekilde temsil etmek istediklerini söyledi. Bu sezon geçtiğimiz yılların aksine rotasyonda daha fazla süre bulan milli oyuncu son dönemde özgüvenini kazandığını dile getirerek yükselen performansını şu şekilde değerlendirdi:

“Maç oynadıktan kendime güvenim arttı. Yaptıklarımı gördüklerinde takım arkadaşlarımın bana olan güvenleri arttı ve daha çok top vermeye başladılar. Performansımda bunun da etkisi var. Onlara da teşekkür ediyorum. Micic ya da Larkin’in verdiği topları bitiremezsen bir daha gözleri seni aramaz. Pozisyonu bitiremediğin zaman daha çok şuta kaymaları gerekiyor. Kendime güvenim arttıkça bunun oyuna da etkisi oldu. O yüzden hem Ergin Ağabey hem de takım arkadaşlarıma bana güvendikleri için teşekkür ediyorum.”

Milli takım ile haziran ayında Olimpiyat Elemeleri oynayacak olan deneyimli beş numara, verdiği röportajda bu sürece ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Çok iyi jenerasyonumuz var. Elbette belli bir sallantı yaşadık. Bu çok normal, çünkü jenerasyon geçişi oldu. Bunu en iyi ve en az hasırlı şekilde atlattığımızı söyleyebilirim. Sonuç olarak baktığımızda üç ayrı pencere üç farklı takım sahada yer aldı. Antrenör değişikliği oldu. Bunlar bizi yaralayabilirdi. Takımdaki herkes çok iyi niyetli ve elinden geleni sahaya yansıtıyor. Milli takım duygusunu yaşıyor. Bu jenerasyondan en uzun şekilde nasıl yararlanabiliriz onu düşünmemiz lazım. Ben çok iyi olacağını düşünüyorum. İnşallah olimpiyat elemesini geçeriz.”