16 Nisan 2024

CSKA Başkanı Vatutin: “Önümüzdeki Sezonu Kurtarmaya Yoğunlaşmalıyız.”

CSKA Moskova‘nın başkanı Andrey Vatutin 2019-20 sezonunu “ölü” olarak değerlendirirken çarpıcı açıklamalar yaptı.

Sportbc’ye konuşan Vatutin, Turkish Airlines Euroleague yönetiminin kendisinin ölü olarak belirttiği 2019-20 sezonunu iptal ederek gelecek sezonunun nasıl kurtarılacağına konsantre olması gerektiğini ifade etti.

Açıklamalarında 3 önemli noktayı dile getirdi. Salgının getirdiği krizin organizasyonel, spor ve finansal açıdan değerlendirilmesi gerektiğini belirtti ve kendi görüşlerini aktardı.

Organizasyonel durumla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Uluslararası hava trafiğinin durumuyla ilgili bir berraklık söz konusu değil. Var olan kurallara baktığımız zaman herkes iki hafta karantinada kalmalı. Schengen bölgesinden olmayan takımların Avrupa Birliği sınırlarına girmesine izin verilmiyor.

Ayrıca İspanya Ligi ve Adriyatik Ligi’nin sezonu tamamlamak üzere plan yaptığını da hatırlamamız lazım,” diyen Vatutin “24 Mayıs itibariyle 18 takım farklı durumlarda, birçok zorluklarla karşılaşıyor olacak. O dönemde sınırlar ve hava trafiğiyle ilgili durumlar ve önlemler berrak olmayabilir. Bu nedenle elimden gelen şey çalışma arkadaşlarımı 24 Mayıs’ta birleştirebilmeyi dilemek olur.

Diğer taraftan oyuncuların fiziksel olarak çalışmaya başlamalarının yanı sıra öncelikle birkaç hafta psikolojik olarak da rahatlamaları gerektiğini, şuanda tatilde olmadıklarını belirtti Vatutin:

Bu oyuncular ülkelerindeki dairelerinde formlarını korumaya çalışıyorlar. Nasıl bir basketbol bekleyeceğiz daha bu sezondan? 2 aydan fazla idman yapmayıp şampiyonun 2-3 haftada belirlenmesi gülünç bir organizasyon olur. Dahası sporcuları sakatlıkların ortasına atıp bu askı dönemi sonrası kritik maçlara çıkarmış olacağız.

Finansal anlamda ise CSKA başkanı şu ifadeleri kullandı:

Kulüplerin gelirlerinin önemli bir kısmını biletlerden elde ettiği ortamda taraftarlar olmadan oynamak cidden gülünç. ABD’de Donald Trump’ın sezonun başlamasını istemesini anlayabiliyorum çünkü orada TV gelirleri çok yüksek seviyede ve maçların başlaması çarkı döndürmeye devam edecek. Bizim ratinglerimiz düşük.

Bu nedenle basketbolu ne kadar özlediğimizin bir önemi yok. Ben bu sezonu oynatmaktansa gelecek sezonu kurtarıp “ölüyü diriltmeyi” daha önemli buluyorum.

Bütçe düşüşü olarak yüzde 30 gibi bir oran öneriyorum. Diğer taraftan umuyorum ki bu krizde oyuncu maaşları düşecektir. Avrupa basketbolunun yıldızlarına saygı duyuyorum ancak onların maaşları NBA’de olduğu gibi kulüp gelirlerine dayanmıyor, kulüp sahiplerinin hırs rekabetine dayanıyor.

Ayrıca şu da anlaşılmalı ki, CSKA yıldızlarına ödeme yapamazsa Avrupa’daki her takım bu noktada zorlanır. Biz halihazırda iki oyuncumuzun kontrat uzattığını duyurarak gelecek sezona biraz olsun yaklaştık ancak bütçemizi nasıl planlayacağımızı anlayamadığımız için personelle ilgili yönelimlerimizi askıya aldık.

EDİTÖR YORUMU:

Nihayet Euroleague sahnesindeki üst düzey kulüplerden birinin başkanı çıkıp aklı selim bir açıklama yaptı. Neden halen bu sezonu kurtarmaya çalışıyoruz anlamak mümkün değil. Burası NBA değil, Avrupa basketbolunun ekonomik gücü ve en önemlisi reyting seviyesi NBA’in yanına bile yaklaşamaz. Onlar salonlar boş da oynasalar ekonomik olarak önemli gelirler elde edebilirler ama siz Euroleague’i döndürseniz bile takımlar eksik kadrolarla olacaklar ve oyuncuları coronadan koruyalım derken bu kez sakatlık riski yüksek bir ortama atacaksınız. Euroleague’in ve Avrupa basketbolunun devamlılığı açısında bu sezonu düşünmeyi bırakalım, başkana ben de katılıyorum ilk günden beri sürekli söylediğim gibi bu sezonun defterini kapatalım artık…