17 Haziran 2024

Bostjan Nachbar: “Her Geçen Gün Sezonun Tekrar Başlama İhtimali Azalıyor”

EuroLeague Oyuncular Birliği Başkanı Bostjan Nachbar, corona virüsü sebebiyle krizde olan EuroLeague basketbolu hakkında konuştu.

Tüm Avrupa’yı saran corona virüsü sebebiyle EuroLeague yönetimi, geçtiğimiz hafta ligi askıya aldı.

Sezonun devamı hakkında her gün başka iddialar ortaya atılırken EuroLeague Oyuncular Birliği Başkanı Bostjan Nachbar, Moshe Barda’ya mecvut durum hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Oyuncularla sürekli görüştüklerini söyleyen Nachbar, “EuroLeague takımlarından oyuncularla her gün temas halindeyiz. Bize sürekli güncel bilgi veriyorlar. Kulüplerin bu duruma nasıl yaklaştığına dair farklılıklar var, bu nedenle de oyunculara duruma nasıl yaklaşacakları konusunda tavsiyelerde bulunabilmemiz için her kulüpte neler olduğunu bilmemiz önemli” dedi.

Sloven basketbol insanı, sezonun tekrar başlama ihtimalinin giderek azaldığını da söyledi: “Birkaç hafta içinde EuroLeague’in devam edip etmeyeceğini veya tamamen iptal edilip edilmeyeceğini bileceğimizi umuyoruz. Sabır bu olayın anahtarı. Şu anda sezonun devam edip etmeyeceği hakkında bir şey söylemek için çok erkek. Muhteleme birkaç hafta içinde belli olacak. Fakat krizin derinleştiğini gördüğümüz için korkarım ki her geçen gün sezonun tekrar başlama ihtimali azalıyor. Ben hala iyimserim ve sezonun tekrar başlamasını diliyorum ama bunun güvenli bir ortamda olması şart.”

Sezonun iptal olması durumunda en çok konuşulacak durumlardan biri oyuncuların paralarını alıp alamayacağı… Nachbar bu durumu da değerlendirdi: “”Mücbir sebep” maddesi muhtemelen sezon iptal edilirse profesyon spor dünyasında üzerine en çok konuşulan kelime olacak. Bazı ülkelerde yasaları gereği böyle bir durum var. Tüm kulüpler ve oyuncularla ilgili tek bir yaklaşım olması mümkün değil. Bu konular önümüzdeki günler ve haftalarda daha açık hale gelecek. ELPA olarak kulüplerin finansal zorluklar yaşayacağının bilincinde olarak bu durumu ele almaya çalışacağız.”

Kaynak: Eurohoops