20 Haziran 2024

Bogdan Tanjevic: “2000-2002 Jenerasyonu Gördüklerimin En İyisi”

A Milli Basketbol Takımı eski başantrenörü Bogdan Tanjevic, Beşiktaş koçu Burak Bıyıktay ve Basketbol Altyapı ve Yeniden Yapılanma Direktörü Ahmet Kandemir’in konuğu olarak Beşiktaş antrenmanını izledi.

Türk basketbolunu her zaman çok sevdiğini belirten Bogdan Tanjevic Beşiktaş’ın bu sezon oluşturduğu yeniden yapılanmayla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“1999-200 jenerasyonunu bir süredir izliyorum. Avrupa Şampiyonası’nı da izleme fırsatım oldu. Bence 1999-2000 ve 2002 jenerasyonu Türkiye’nin şu ana kadarki en yetenekli oyuncu havuzu. Beşiktaş bu sezon bu oyuncuları oynatarak Türk basketboluna önemli hizmetler veriyor. İtalya veya Fransa’da buna benzer bir proje yok. Beşiktaş’ın yaptığı çok zor ve riskli bir tercih. Tecrübesiz ve genç oyunculardan kurulu bir takımla ING Basketbol Süper Ligi’nde puan mücadelesi vermek kolay değil.”

Alperen Şengün Özel Bir Yetenek

Beşiktaş kadrosunda son derece yetenekli oyuncular olduğunu vurgulayan Bogdan Tanjevic özellikle Alperen Şengün ve Şehmus Hazer’i çok beğendiğini ifade etti. Deneyimli antrenör konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Kadroda 7-8 tane son derece potansiyelli oyuncu var. Şehmus Hazer bu oyuncular içinde en tecrübelisi. Geçtiğimiz sezon Teksüt Bandırma’da kendini ispat etti. Onun dışında gard rotasyonunda birkaç yetenekli oyucu bulunuyor. Ayrıca Alperen Şengün özel bir yetenek. Beşiktaş’ın kurduğu bu organizasyon sayesinde genç oyuncular kendilerini geliştirme fırsatı yakaladı. Antrenörlük kariyerim boyunca genç oyunculara çok güvendim. Hep bu tarz takımları çalıştırmak istemişimdir. Beşiktaş çok iyi bir proje takımı oluşturdu. Türkiye Basketbol Federasyonu’nun bu projeye destek olması gerekiyor. Beşiktaş Türk basketbolunun geleceğini sırtında taşıyor.”

Genç Oyuncuların Önceliği Kendini Geliştirmek Olmalı

Beşiktaş’ın oluşturduğu projenin genç basketbolcular için önemini vurgulayan Tanjevic konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Genç basketbolcular için böyle bir ortamda bulunmak bir avantaj. Burada onlara oynama ve kendilerini geliştirme fırsatı veriliyor. Beşiktaş kulübünde hepsi el üstünde tutuluyor. Oyuncuların buna verecekleri en iyi karşılık antrenörün direktiflerini sahaya yansıtmak ve kendilerini geliştirmek olmalı. Sahada sonuna kadar savaşıp bu hediyeye saygı duymaları gerekiyor.”

Beşiktaş kulübündeki genç oyuncuların kariyer planlanmalarını yaparken dikkat etmeleri gerektiğini belirten Bogdan Tanjevic konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Hali hazırda kadroda çok yetenekli oyuncular var. Bunlar için 2-3 tanesi ilerde NBA olacaktır. Fakat buradaki oyuncuların öncelikli hedefinin kendilerini geliştirmek olduğunu düşünüyorum. Burada buldukları fırsatı NBA’de yakalamaları son derece zor. Onlara önerim eğer NBA olmak istiyorlarsa çok çalışıp kendilerini geliştirmeleri. Bana kalırsa Avrupa’daki oyuncuların 22-23 yaşından önce NBA’ye gitmemesi gerekiyor.”

Türkiye’de taraftarların başarıya son derece odaklı olduklarını aktaran Bogdan Tanjevic Beşiktaş taraftarına seslenerek sabırlı davranmalarını istedi. Beşiktaş’ın bu projeyi oluştururken önemli fedakarlıklar yaptığı söyleyen Tanjevic taraftarın sabredip takımın arkasında durması gerektiğini dile getirdi.