17 Haziran 2024

Ataman İddialı: “7. Şampiyonluk Gelecek”

Turkish Airlines EuroLeague’de Final Four heyecanı yarın (24 Mayıs) yaşanacakken organizasyon öncesinde basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısında Panathinaikos koçu Ergin Ataman açıklamalarda bulundu.

Ataman şunları söyledi:

Playoff serisinde taraftarlara verdiğim Final Four sözünü tutmak gerçekten çok zorluydu ama ben oyunculara, Panathinaikos‘un tarihine inanıyorum. Panathinaikos, Avrupa’nın gelmiş geçmiş en başarılı takımlarından biri. Ben hem kendimle hem de oyuncularımla gurur duyuyorum. Tüm Panathinaikos taraftarlarına bu Final Four’un keyfini çıkarmalarını söyleyebilirim. 12 yıl sonra yeniden Final Four’dayız. Panathinaikos taraftarına 7. EuroLeague şampiyonluğunun sözünü verebilirim, OAKA’ya gelecek.

Bu bir ulusal takım mücadelesi değil. Dünyanın en önemli basketbol organizasyonlarından birindeyiz. Bir Türk koç olarak, ülkemi bir Yunan takımında temsil ediyorum. Her ne kadar rakibim yarı finalde bir Türk takımı olsa da orada da yabancı, Litvanyalı bir koç var. Dolayısıyla bunlar önemli şeyler değil. Burada önemli olan şey biz, büyük bir takım karşı çok zor bir yarı final maçı oynayacağız. Fenerbahçe kulübüne, taraftarına son derece büyük bir saygımız var. Çok zorlu bir maç olacak. Elimizden geleni yaparak maçı kazanmaya çalışacağız. Benim 5. veya 6. Final Four’um. Benim artık orada büyük duygularım olduğunu söyleyemem çünkü 2 defa kazandım zaten. Dolayısıyla şimdi 3. defa kazanmaya çalışacağız. Tabii ki tüm meslektaşlarıma saygım var, onların da aynı amacı var.

Eğer iyi karakterlere sahip iyi oyuncular seçerseniz ve ekibinizle beraber iyi işler ortaya koyarsanız 12 yeni oyuncunuz da olsa çok bir şey fark etmez. Önümüze büyük hedefler koymaktan asla ürkmeyiz. Şimdi Final Four’dayız ve buraya geldiğinizde en büyük hedef kupayı kazanmaktır. Bizim de şu anda hedefimiz kupayı kazanmak.

Ben öncelikle beni destekleyen herkese teşekkür ederek başlamak istiyorum EuroLeague CEO’sundan Alman polisine kadar teşekkür etmek istiyorum. Bu basın toplantısında o küçük insanların yaşattığı önemsiz şeylerle ilgili br şey demek istemiyorum. Bu, Fenerbahçe camiasını temsil etmiyor. Onlar 10-15 kişilik provakatör bir gruptu. Benim, Fenerbahçe kulübüne ve taraftarına büyük bir saygım var. Bu konuyla ilgili daha fazla konuşmak istemiyorum.

Panathinaikos’ta çalışıyorsanız hiçbir hedefe vardıktan sonra rahatlayamazsınız çünkü Panathinaikos şampiyonluklara alışkın bir kulüp. Taraftarımız bizden önce playoff, sonra Final Four ve şimdi de şampiyonluğu istiyor. Onun için takımı motive etmeme gerek yok. Tüm takım bunun bilinci içinde. Rakiplerimize büyük bir saygımız var ama bizim için de şampiyonluk en büyük motivasyon.

Eurohoops