18 Nisan 2024

Alperen Şengün NBA Draftininde Yükseliyor

Bu sezon ING Basketbol Süper Ligi’nde sergilediği başarılı performansla adından sıkça söz ettiren Beşiktaş’ın başarılı pivotu Alperen Şengün 2021 NBA draft listesinde yükseliyor. Son olarak ESPN’de yer alan 2021 NBA draft listesinde 14. Sırada yer alan Alperen Şengün draft listesinde en üst yer alan Avrupalı oyuncu oldu.

Sezon başında Teksüt Bandırma’nın ligden çekilmesinin ardından Beşiktaş ile anlaşan 2002 doğumlu Alperen bu sezon siyah beyazlı formayla gösterdiği başarılı performansla adından sıkça söz ettirdi. ING Basketbol Süper Ligi’nde geride kalan 19 maçta 19.6 sayı, 10.1 ribaunt ve 2.1 asist ortalamaları yakalayarak takımının başarısında önemli pay sahibi oldu.

Fenerbahçe Beko’da İlgileniyor

Sezon başında bu yılki NBA draftinde ikinci turun ortalarında seçilmesi beklenen 19 yaşındaki genç yıldız adayı bu sezon gösterdiği gelişimle birçok NBA takımının ilgisini cezbetti. ESPN’de yer alan 2021 draft adayları listesinde on dördüncü sıraya kadar yükselen Alperen Şengün’e aynı zamanda Fenerbahçe Beko’nun da ilgisi bulunuyor.

EuroLeague kuralları gereği takımlar ocak ayından itibaren bu sezon ligde forma giymiş oyuncuları transfer edemiyor. Pota altı rotasyonunu güçlendirmek isteyen Fenerbahçe’nin Beşiktaşlı yıldız adayıyla yakından ilgilendiği uzun zamandır konuşuluyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Alperen Şengün’ün menajeri Emrullah Atilla basket faul sitesine verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı:

“Normalde Alperen’in 2022 draftinde seçilmesini bekliyorduk. Fakat bu sezon gösterdiği gelişimle görünen o ki bu yılki draftte seçilecek.  Beşiktaş ile sezon başında yaptığımız anlaşmada oyuncunun kontratına bir yılın sonunda NBA’e çıkış maddesi koydurduk. Eğer Alperen sezon sonunda NBA’de oynamak isterse kontratında çıkış maddesi bulunuyor.”

Editör Yorumu

Temmuz 2002 doğumlu Alperen Şengün özellikle post oyunuyla şu ana kadar büyük beğeni topladı. Henüz istikrarlı bir şutu olmayan genç yetenek 2.05 cm’lik boyuna rağmen pota altında pozisyon bilgisiyle oyunun her iki yönünde de takımına önemli katkı verdi. NBA’de başarılı olur mu şimdiden bir yorumda bulunmak oldukça zor; fakat modern basketbola ayak uydurmak için şutunu istikrarlı hale getirmesi gerektiği aşikar. Günümüzde artık oyuncuların potansiyelini belirleyen en önemli faktör birden çok pozisyonu oynayabilme kabiliyeti.  Alperen ise bu sezon bize izlettirdikleriyle gelecek için ışık veriyor.