18 Nisan 2024

Almanya’da 6 BBL Takımı Alt Lige Düşmek İstiyor!

Coronavirüs salgını insan sağlığını etkilediği kadar ekonomiyi de çok ciddi şekilde etkiliyor ve elbette basketbol da bundan maalesef nasibini alacak.

Bildiğiniz üzere NBA gibi güçlü finansal dayanakları, gelirleri olan bir ligde bile maçlar oynanmadığı için önemli ekonomik problemler yaşanırken, bu kriz Avrupa basketbolunu çok daha kötü vurmuş durumda. İtalya’da bazı takımlar Serie A’dan ayrılıp yollarına Serie B’de devam etmeyi düşünürken, benzer bir haber Almanya’daki kulüplerden de geldi.

Alman gazeteci David Hein’ın haberine göre; Almanya easyCredit BBL‘de yer alan 5 takım, gelecek yıl için ikinci lig yani Pro A’da oynamak adına lisans başvurusunda bulundular. Hatta bir takım bununla da yetinmedi ve ikinci lig ile beraber üçüncü lig (Pro B) için de lisans başvurusunda bulundu.

Elbette bu hamlelerin temel nedeni takımların kendilerini finansal olarak güvence altına almaya çalışmaları.

Diğer taraftan Almanya’da Brose Bamberg önderliğinde bir çok takım oyuncu maaşlarında %50 kesinti yapmış durumda. Alba Berlin ve Bayern Munich ise Euroleaguve Oyuncular Birliği’nden gelecek anlaşma şartlarını bekliyorlar.

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde Bayern Munich’in genel menajeri Marko Pesic yaptığı açıklamada sadece bilet gelirinden 7 haneli bir kayıp yaşadıklarını belirtmişti.