23 Mart 2023

Yunanistan, Belçika’yı Son Nefeste Geçerek Umutlarımızı Bitirdi

2023 FIBA Dünya Kupası Avrupa elemeleri ikinci tur I grubu mücadelesinde Yunanistan deplasmanda Belçika karşısında çok zorlansa da 70-72’lik skorla yenmeyi başardı.

Bu sonuçla Yunanistan da galibiyet sayısını 5 galibiyete çıkararak hem milli takımızın hem de Belçika’nın 2 adım önüne geçerek Dünya Kupası biletini büyük ölçüde garantilemiş oldu. Bizim Sırbistan’a yenildikten sonra tek şansımız kalan 2 maçımızı kazanmamız ve Yunanistan’ın Belçika ile beraber kalan Sırbistan ve Letonya maçlarının tamamını kaybetmesiydi. Bu senaryo gerçekleşmediği için son umudumuzu da yitirmiş olduk. Artık son penceredeki 2 maça sadece formalite için çıkacağız.

Yunanistan’da Giannoulis Larentzakis 20 sayı, 4-10 3sayı, 4 ribaund, 4 top çalma ile yıldızlaşırken, Nick Calathes 13 sayı, 3 ribaund, 10 asist ve Kostas Papanikolaou 9 sayı, 2 ribaund, 3 asist, 3 top çalma ile galibiyeti getiren diğer isimler oldular.

Ev sahibi ekipte ise Retin Obasohan‘ın 30 sayı, 3 ribaund, 4 asistlik MVP performansı galibiyet için yeterli olmadı. Ismael Bako 10 sayı, 7 ribaund, 2 asist ve Jean-Marc Mwema 9 sayı, 10 ribaund ile ona destek olan, direnen diğer isimler oldular.