3 Aralık 2023
NBA

Wembanyama, Neden “Uzaylı” Lakabını Sevdiğini Açıkladı

NBA’de 2023 draftında birinci sıradan seçilmesi beklenen Victor Wembanyama, daha lige gelmeden ardı ardına övgüler alıyor.

Los Angeles Lakers‘ın süperyıldızı LeBron James, Wembanyama’yı “uzaylı” şeklinde tanımlamıştı.

Birkaç yıldır lige gelen herkes ‘tek boynuzlu at’. Wembanyama ise daha çok bir uzaylı. Çünkü böylesini daha önce görmedim. Bu kadar uzun olup aynı zamanda böylesine hareketli ve zarif oynayan bir oyuncuyu daha önce kimse görmemiştir.

NBA’e daha adım atmadan bile basının ve basketbolseverlerin ilgi odağı konumuna gelen Wembanyama, neden “tek boynuzlu at” yerine “uzaylı” olarak adlandırılmayı tercih ettiğini anlattı.

Sports Illustrated’dan Andy Nesbitt’e göre konuşan Wembanyama, “Her şeyden önce, bunu söylemesine gerçekten sevindim çünkü tek boynuzlu at olarak adlandırılmaktan hoşlanmadım” dedi. “Uzaylı hoşuma gitti çünkü bu dünyadan olmayan bir şey. Uzaylı olarak adlandırılmayı seviyorum, evet. Gerçekten de olmaya çalıştığım şey bu; benzersiz ve orijinal bir şey.”

Fransa Ligi’nde Metropolitans 92 forması giyen Wembanyama, 21 maçta 22.2 sayı, 9.5 ribaund, 2.3 asist ve 3.1 blok ortalamaları yakaladı.

Kaynak: Sports Illustrated & Eurohoops