30 Mart 2023

Vassilis Spanoulis: “Tek Hedef Kazanmak”

Geçen sezon profesyonel kariyerini noktalayan EuroLeague efsanelerinden Vassilis Spanoulis, bu sezon Yunan Ligi ekiplerinden Peristeri’nin başında ilk maçında FIBA Şampiyonlar Ligi H grubunda Bnei Herzilya karşısında çıktı.

Karşılaşmayı 86-70 kazanan Peristeri’de baş antrenör Spanoulis maçın ardından açıklamalarda bulundu.

“Çok iyi bir takım olabileceğimizi kanıtlamak için motivasyonumuz, hırsımız ve büyük bir tutkumuz vardı. Bir takım, birbirini önemseyen bir aile, tek umursadığımız şey kazanmak, istatistikler değil.”

Maç boyunca tribünlerin yoğun ilgisine maruz kalan Yunan basketbol efsanesi Spanoulis, geçmişinde elde ettiği başarılardan çok, koçluk kariyerinde elde edeceği başarılara odaklanmak istediğinin altını çizdi.

“Arena, adımla değil oyuncularla doldurulsun istiyorum. Başrolde oyuncular var. Basketbol bir oyuncu olarak bende öldü. Artık yeni bir kariyere başlıyorum, aynı şekilde devam edeceğim. Benim için insanların gelip oyuncularımı alkışlaması önemli.”

“Biz yeni bir takımız. Çocuklar için kolay değil. Birçoğu daha düşük seviyede oynuyordu. Hepsi benim kişisel seçimim,” diye devam etti koç. “Bu fırsatı, istediğimiz oyuncuları getirmeyi başaran yönetime teşekkür etmek istiyorum. Her gün gelişmeye çalışıyoruz.”

Koçluk felsefesi hakkında da açıklamalarda bulunan Spanoulis, şunları dile getirdi:

“Kimin daha fazla ya da kimin daha az oynayacağını asla önceden seçmem. Yeni oyuncuları işe almak ve onlara yavaş yavaş zaman kazanmaları için fırsatlar vermek istiyoruz. Bu hayatta size hiçbir şey verilmiyor. Herkes hak ettiğini alır. Elimdeki malzemeyi nasıl kullanacağım bana bağlı. Zamanın trendlerine göre modern basketbol oynamak istiyoruz. Basketbol elinizdeki oyunculara göre oynanır.”

basketnews