16 Ağustos 2022

Utah Jazz Yol Ayrımında

Donovan Mitchell liderliğinde bu sezonda NBA playofflarında beklentileri karşılayamayan Utah Jazz, Dallas Mavericks’e ilk turda elenerek sezonu kapattı.

Mavericks’in yıldızı Luka Doncic’in sakatlığından dolayı seride sadece üç maçta oynayabilmesi Jazz’ın elenmesini daha da dramatik hale getirdi. Şimdi Utah Jazz’ın yaz döneminde takımda önemli değişiklikler yapması bekleniyor.

Donovan Mitchell, Utah Jazz’da her şeyin merkezinde yer alan parça. Bu sezon içinde Salt Lake’den ayrılacağı yönünde çeşitli spekülasyonlar yapılsa da The Athletic’ten Tony Jones’un raporuna göre, kulüp yönetiminin önümüzdeki sezon için takımı yeniden 25 yaşındaki gardın etrafına inşa etmesi bekleniyor.

Eğer bu haber doğruysa, takımın Fransız yıldızı ve üç kez yılın savunmacısı seçilen Rudy Gobert yol ayrımında olabilir. Mitchell ve Gobert ikilisiyle son üç normal sezonu iyi derecelerle tamamlasalar da play-offlarda beklentilerin altında kalıp üç sezonda anca konferans yarı finali görebildiler. İki yıldızın aralarındaki iletişimin de sıkıntılı olduğu bir sır değil.

Utah Jazz geçtiğimiz yıl normal sezonu batı konferansında zirvede tamamladıktan sonra play-off ikinci turunda Kawhi Leonard’dan yoksun LA Clippers’a 4-2 elenmişti. O seride beş kısa oynayan rakibi karşısında Gobert’in sahadaki varlığı artıdan çok takıma zarar vermişti. Dallas Mavericks karşısında benzer bir senaryonun yaşanması her ne kadar savunmada oldukça değerli bir parça olup devasa bir sözleşmeye sahip olsa da Rudy Gobert’i yeniden inşa sürecinde takımdan gönderilecek olağan şüpheli haline getiriyor.