19 Ağustos 2022

Tyrese Maxey: Doğru Takıma Gitmek Yüksek Sırada Seçilmekten Daha Önemli”

Philadelphia 76ers’in genç kombo gardı Tyrese Maxey, özellikle bu sezon gösterdiği performansla takımın temel direklerinden biri haline geldi. Genç yıldız Yahoo Sports’a özel bir röportaj verdi.

Ligdeki ikinci sezonunu geçiren gard, 2020 NBA draftinde kendisini seçmeyen takımları affetmekte çok aceleci değil. Seçileceğini düşündüğü takımlardan biri, şu anda Doğu Konferansı play-offlarının ikinci turunda karşı karşıya olduğu geldikleri Miami Heat. Konuyla ilgili konuşan Tyrese Maxey şunları dile getirdi:

“Miami’nin beni 20 sıradan seçeceğini düşünmüştüm. Rakiplerime baktığımda, daha yüksek bir pozisyonda seçilmek için yeterince iyi olduğumu hissettim. Takımlar senden vazgeçtiğinde, bunu asla unutmazsın.”

2020 NBA draftinde Miami Heat’in yirminci sıradan Prescious Achiuwa’yı seçmişti ve Maxey 21. sıradan 76ers’in yolunu tuttu. Draft gecesi sıralamada yaşadığı düşüşü soğukkanlılıkla karşıladığını belirten Maxey şöyle konuştu:

“Draft gecesi Miami, Orlando ve San Antonio beni seçmesini beklediğim üç takımdı. Sıra düşmeye başladığımda ama kendime sürekli hayalimin gerçekleşeceğini hatırlatıyordum.”

“Rekabetçi Bir Takımda Olduğum İçin Minnettarım”

Tyrese Maxey, menajeri Rich Paul’ün draftte sıra kaybetmesi karşısında ona yardımcı olacak bazı bilgelik sözleri verdiğini söyledi.

“Bana seçileceğim takımın, draft edileceğim sıradan daha önemli olduğunu açıkladı. Bunun bana gerçekten yardımcı olduğunu düşünüyorum. Hemen oynayabileceğiniz, doğru sistemde, doğru durumda, doğru tipte adamlarla oynayabileceğiniz bir yerde olmak istiyorsunuz. Rich beni tanıdığı için kazanmayı sevdiğimi biliyordu. Bu yüzden rekabetçi olabileceğim ve bir takımın hemen şampiyonluk kazanmasına yardımcı olabileceğim bir yerde olduğum için minnettarım.”

21 yaşındaki oyuncu, ikinci sezonunda Sixers için normal sezonda 17.5 sayı ve yayın gerisinden %42.7 şut isabetiyle harika bir çıkış yaptı. NBA play-offlarında sayı ortalamasını 20.8 sayı skoru ile yükseltti.  Joel Embiid ve James Harden’a sahip olan bir takım için üçüncül skor opsiyonu olarak saldırgan bir odak noktası olarak ortaya çıktı. Eğer genel menajerler 2020 NBA draftini değiştirebilseydi, Maxey muhtemelen ilk beşten biri olurdu. Draftte seçildiği sırayı fazla umursamadığını belirten Tyrese Maxey son olarak şunları dile getirdi:

“Her şeyi gün be gün alıyorum. Draft edilen tüm meslektaşlarımı kontrol etmek ve harika olduklarından emin olmak için her zaman izliyorum. Ama dürüst olmak gerekirse, burada olmaktan mutluyum. İlk başlarda çok heyecanlıyım ve organizasyona bana bu fırsatı verdiği için gerçekten minnettarım.”