18 Temmuz 2024

Türkiye Basketbol Süper Ligi Final: Anadolu Efes – Karşıyaka Önizleme

Türkiye Basketbol Süper Ligi final serisi ikinci maçında Anadolu Efes, evinde Karşıyaka ile kozlarını paylaşacak.

Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde final heyecanı Salı günü itibariyle başladı. Büyük heyecana sahne olan ilk maçta Anadolu Efes, evinde konuk ettiği Karşıyaka’yı mağlup ederek seride 1-0’lık üstünlüğü yakaladı. Özellikle ilk yarı, Pınar Karşıyaka adına adeta kabus gibi geçti. Zira hem hücum hem de savunmada oldukça yetersiz kaldılar ve Anadolu Efes’in bariz üstünlüğü göze çarptı. Fakat ikinci yarı ile birlikte de bambaşka bir Karşıyaka izledik. Konuk ekip, çift haneli farklardan geri gelmeyi başardı ve öne de geçti. Fakat son dakikalarda Anadolu Efes adeta tecrübesini konuşturdu ve serinin ilk maçını zorlansa da kazandı. İkinci karşılaşma, Anadolu Efes’in saha avantajını elinde tutması adına oldukça önemli olacak.

Anadolu Efes Üstünlüğünü Koruyamadı

Anadolu Efes, serinin ilk maçını kazanarak avantajı rakibine vermedi. Ev sahibi özellikle ilk yarıda çok iyi bir savunma performansı gösterdi. Karşıyaka’nın güçlü isimlerini durdurmayı başaran Lacivert Beyazlılar, ilk yarıda 43 sayı bulurken potasında sadece 29 sayı gördü. Karşıyaka’nın yarı final serisindeki ortalamalarına bakıldığında, ilk yarı itibariyle Anadolu Efes oldukça başarılı bir savunma performansı sergiledi. İkinci yarıda ise oyundan düştüler ve rakibinin kendilerini yakalamalarına izin verdiler. Karşıyaka, son çeyrekte öne geçmeyi de başardı. Fakat Anadolu Efes, güçlü silahları ile geri döndü ve karşılaşmayı 82-78 kazandı. Efes’te Micic, 24 sayı ile en skorer oyuncu oldu. Amath M’Baye ve Elijah Bryant ise 15’er sayı kaydetti.

Karşıyaka Potansiyelini Kanıtladı

Karşıyaka, ilk maç itibariyle sınıfı geçmeyi başardı. İlk yarıya kötü başlamalarına rağmen ikinci yarıda bambaşka bir takım izledik. Errick McCollum, 21 sayı kaydederek takımının en skorer oyuncusu oldu. McCollum’un yanı sıra Braian Angola 15, Vitto Brown ve Kuzminskas ise 14 sayıyla oynadı. Angel Delgado, ilk maç özelinde etkisiz kalarak 5 sayı üretebildi. İkinci karşılaşma öncesinde Ufuk Sarıca, Brown’u kadroya dahil edebilir. Delgado’nun ilk maç performansı, Brown’un tekrardan sahaya dönmesini sağlayabilir. Bu bağlamda da Karşıyaka, ikinci maçta da rakibine zorluk çıkarmak isteyecektir.