22 Mayıs 2024

Türkiye Basketbol Süper Ligi: Fenerbahçe Beko – Bursaspor Önizleme

Türkiye Basketbol Süper Ligi’nin son hafta mücadelesinde Fenerbahçe Beko, evinde Bursaspor ile karşı karşıya geliyor.

Normal sezonun son haftasının tamamlanacağı Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde Fenerbahçe Beko, evinde Bursaspor’u konuk ediyor. Tüm takımların normal sezon maçlarını oynadığı haftada, sezonun son normal sezon karşılaşması bu akşam oynanacak. Karşılaşma öncesinde her iki takım da sıralamadaki yerlerini garantilemiş durumda. Fenerbahçe ikinci, Bursaspor ise beşinci sıradan Play Off’a katılmayı garantiledi. Bursaspor, sezonu dördüncü sırada tamamlayan Karşıyaka ile Play Off maratonuna çıkacak. Eşleşme öncesinde de Fenerbahçe Beko karşılaşmasını test olarak görebilirler. Fenerbahçe Beko ise Anadolu Efes’e mağlup olmasına rağmen ikinci sıradaki yerini korumayı bildi. Sezonun bitimi ile birlikte Tofaş ile eşleşecekler.

Fenerbahçe Beko Evinde Kaybetmiyor

Sarı Lacivertliler, Euroleague macerasının bitmesinin ardından tüm odağını lige verdi. Avrupa arenasının ardından ligde rölantiye girdiler diyebiliriz. Ligde dış saha performansları inişli çıkışı olsa da, iç sahada oldukça etkililer. Bu bağlamda da iç sahada 2023 yılında mağlup olmadılar. Son mağlubiyetleri, 11 Aralık 2022’deki Türk Telekom mücadelesi oldu. Bu tarihten itibaren oynadıkları tüm iç saha maçlarını kazandılar. Sezonun son maçında formalite maçı oynayacak olsalar da, seriyi bozmamak adına ciddiyet görebiliriz. Bursaspor’un zayıf noktası olan pota altını da etkili uzunları ile işleyeceklerdir. Oynadıkları son iç saha maçında Petkim’i yenmeyi başardılar. 101-96’lık skor ile, ligdeki ikincilik koltuğunu sağlamlaştırdılar. Bu bağlamda da Bursaspor karşısında yine yüksek skorlu bir mücadele izletmeleri muhtemel.

Bursaspor Play Off’a Hazırlanıyor

Bursaspor ise ilk 4’ün dışında kalarak saha avantajı olmadan Play Off’a giriyor. Sezonu beşinci sırada bitirmesi kesinleşmiş olan Bursa temsilcisi, geçen sezonki formunun uzağında. Özellikle pota altı savunması, bu sezonki en zayıf yanları diyebiliriz. Bu bağlamda da Fenerbahçe Beko karşısında kısaların ekstra verimliliğine ihtiyaçları olacak. Zira Fenerbahçe Beko’nun uzunları karşısında çok zor bir sınav verecekler. İki takım arasında oynanan sezonun ilk maçı, Fenerbahçe Beko’nun galibiyeti ile sonuçlanmıştı. O karşılaşmada rakiplerinin 100 sayı bulmalarına engel olamamışlardı. Normal sezonun son maçında da, yüksek skorlu bir karşılaşma izletmeleri muhtemel görünüyor.