7 Aralık 2023

Takım Analizi: AS Monaco (2023-24)

AS Monaco için çıta doğal olarak yüksek. Fransa temsilcisi son üç sezonda EuroCup’ı kazanarak, Turkish Airlines EuroLeague’e ilk kez katılan bir takım olarak playofflarda 5. maça çıkarak ve Final Four’a kalarak beklentileri sürekli aştı. Koç Sasa Obradovic ile ekibi tatmin olmuş değil ve 2023-24 sezonuna derin ve yetenekli bir kadroyla bugüne kadarki en başarılı sezonlarını inşa etmek için giriyorlar.

Tüm takımların analizlerini BURADA bulabilirsiniz.

Arka Alan Rotasyonu

AS Monaco geçen sezon ligin en iyi 25 skoreri arasında yer alan üç oyuncusuyla EuroLeague’in en iyi arka alanlarından birine sahipti. Mike James, Elie Okobo ve Jordan Loyd takıma geri döndü ve onlara dört kez NBA All-Star seçilen Kemba Walker da katıldı. Bu sezon başında lig tarihinde kariyerinde 4.000 sayıya ulaşan dördüncü oyuncu olmayı hedefleyen James, Monaco’daki iki sezonunda da sezonun en iyi beşlerine seçildi ve takımın en tehlikeli silahı.

Walker, James’i tamamlayacak ve arka alanı efsanevi bir şeye dönüştürecek tüm araçlara sahip, ancak Eski Kıta’da basketbola alışmak için zaman ihtiyacı olduğunu belirtmek gerekli. Monaco’nun Okobo ve Loyd’la da üç guardlı setler oynayacağını varsaymak yanlış olmaz. Dört oyuncu da topu tutabiliyor ve skor üretebiliyor, bu da herhangi birinin savunmayı yarıp penetre etmesinin ardından diğerlerinin bolca boş şut bulmalarını sağlayacaktır.

Doğal bir oyun kurucu arandığında, beşinci EuroLeague sezonuna giren 21 yaşındaki Matthew Strazel en iyi seçenek. Bir diğer değerli tamamlayıcı ise Euroleague’de çaylak sezonuna girecek olan kanat oyuncusu Terry Tarpey. Her şeyi yapabilen bir oyuncu olan Tarpey, Fransa Milli Takımı oyuncusu ve takıma oyunun her iki tarafında da yardımcı olacak. Diğer kısa forvet Alpha Diallo ise geçen sezon Monaco’nun İsviçre çakısı gibiydi ve oynadığı maçların yarısından fazlasında benchten gelmesine rağmen her önemli istatistik kategorisinde takımın ilk dört ismi arasında yer aldı.

Ön Alan Rotasyonu

Koç Obradovic bu sezon hem büyük hem kısa beşlerle oynamasına olanak tanıyan çok yönlü forvet grubu sayesinde önemli bir derinliğe sahip olacak. John Brown ligin en iyi savunmacılarından biri ve hem ‘3’ hem de ‘4’ numaralı pozisyonlarda görev alabiliyor. Daha az skor tehdidi olmasına rağmen Brown geçen sezon hücum ribaundlarında ligin en iyi 10 oyuncusu arasındaydı. İki sezon önce EuroCup’da sezonun en iyi beşine seçilen Jaron Blossomgame, geçen sezon EuroLeague çaylağı olarak yarı zamanlı bir ilk beş oyuncusuydu ve 2. yılında bir adım öne çıkabilir.

Ön sahadaki iki yeni isimden biri olan Petr Cornelie, geçtiğimiz sezon Real Madrid’in EuroLeague’i kazanmasına yardımcı oldu. Klasik bir stretch-4 olan Cornelie, Monaco’nun arka alan yıldızlarına gösterilen tüm ilgiden faydalanabilir, 2.11 metrelik boyuyla sahip olduğu dış şut tehditi nedeniyle ters eşleşmeleri cezalandırabilecek bir isim.

Monaco’nun arka alan derinliği ne kadar etkileyiciyse, takım pivot pozisyonunda da o kadar güçlü. As pivot Donatas Motiejunas takıma hücumda alçak post varlığı ve boyalı alanda fiziksellik kazandırmak için geri dönüyor. Ayrıca Monaco uzunları arasında en tecrübelisi. Donta Hall son iki sezonda ligin en etkili oyuncularından biri oldu. Monaco guardları için mükemmel bir pick-and-roll bitiricisi olan Hall’un yüksekten uçan stili savunmada da büyük katkı vermesine olanak tanıyor. Mam Jaiteh, Virtus Segafredo Bologna’da geçirdiği güçlü sezonun ardından takıma katıldı ve kadrodaki diğer iki 5 numaranın arasında bir harman görevi görerek takıma boyalı alanda 40 dakika boyunca güçlü bir oyun garantisi ve ikiz kuleleri de kullanma potansiyeli verebilir.

Takip Edilmesi Gereken İsim

Kemba Walker, Monaco kadrosundaki herkesten daha fazla maça çıkmış olsa da, Avrupa basketbolu söz konusu olduğunda en az tecrübeli oyuncu. Sezon başlarken tüm gözler Walker’ın üzerinde olacak; taraftarlar, oyuncular ve koçlar Walker’ın oyununu Avrupa stiline adapte edip edemeyeceğini ve onu NBA’de yıldız yapan sihri tekrarlayıp tekrarlayamayacağını merak ediyor.

Beceri açısından hiçbir şüphe olmamalı. Dahası, Walker’ın adapte olurken sırtını yaslayabileceği derin ve tecrübeli bir takımı var ve hem yaratabilen hem de skor üretebilen guardların çokluğu Walker’ın işini kolaylaştıracaktır. İşler nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, Walker sezon boyunca basketbolseverlerin yakından takip edeceği bir oyuncu olacak.

Genel Bakış

Monaco’nun oku yukarıyı gösteriyor ve takım geçen sezonki Final Four kadrosundan baş antrenör ve 10 oyuncuyu geri getirmeyi ve ardından dört üst düzey ekleme yapmayı başardı. Kağıt üzerinde bu kadro bir şampiyonluk adayı. Tek gerçek soru Walker deneyinin Monaco’yu zirveye taşıyıp taşımayacağı ya da zaten derin olan arka sahada istenmeyen sonuçlara, uyumsuzluğa yol açıp açmayacağı. Bu bir kumar olabilir ama Monaco’ya bir şampiyonluk getirme ihtimali de var.