28 Eylül 2023

Svetislav Pesic: “OYUNCU sEÇME yÖNTEMLERİMİ Değiştirmeyeceğim”

FIBA EuroBasket 2022’ye son 16 turunda Finlandiya’ya elenerek veda eden Sırbistan’da baş antrenör Svetislav Pesic, açıklamalarda bulundu.

Deneyimli teknik adam, EuroBasket’in bu kadar güçlü olmasının sebebinin sadece üst düzey takımların yetenekleri değil, aynı zamanda daha küçük ülkelerin de kalite açısından onlara yetişmesi olduğunu açıkladı.

“Bu, kalite açısından şimdiye kadarki en güçlü Avrupa Şampiyonası. Kalitenin eşitlendiğine tanık oluyoruz. Küçük basketbol ülkeleri ilerliyor, favorilerin kazanması giderek zorlaşıyor ve sürpriz olmadı.

73 yaşındaki koç, turnuva sisteminin gerçekten sert olduğuna inandığı ve günümüz basketbolun tek maçlı eleme sisteminde elenmek için 2-3 dakika kötü oynamanın yeterli olduğunu şöyle açıkladı:

“FIBA’nın turnuva sistemi sert ve 10’dan biraz fazla kötü dakika geçirmemiz bizim için yeterliydi. Bu bizim için büyük bir hayal kırıklığı ve hepimiz hala çok üzgünüz. Taraftarlarımıza verdiğimiz sorumluluğun ve hayal kırıklığının kesinlikle farkındayım.”

Pesiç, başarı için takım atmosferinin önemini ise şöyle vurguladı.

“Başarı İçin Oyuncuların Kurdukları Atmosfer ve Dostluk Önemli”

“Oyuncuların hem hazırlıklar sırasında hem de özellikle müsabaka sırasında kendi aralarında kurdukları atmosferi, iyi dostluğu ve birlikteliği her zaman vurgulayacağım. Sakatlıklar ve hastalıklarla uğraşıyor olmamıza ve bazı oyuncuların Avrupa Şampiyonasına gitmemesine rağmen bunu belirtiyorum. Turnuvaya, ameliyat olması gereken Nemanja Bjelica, Aleksa Avramovic ve Bogdan Bogdanovic tarafından katılmadı. Nikola Milutinov ve Vanja Marinkoviç, hastalık nedeniyle birçok maçta oynamadılar ve Nedovic EuroBasket’teki katılımını sakatlığı nedeniyle sonlandırdı. Ancak, tüm zorluklara rağmen takım oyundan oyuna büyüdü, karakter gösterdi ve mazeret aramadan mutlak sorumluluk aldı.”

Yaşanan hayal kırıklığına karşın takımın gösterdiği performanstan gurur duyduğunu belirten Pesic, sözlerine şöyle devam etti:

“Gurur duyuyorum ve onlarla birlikte bu süreçte yer almaktan büyük mutluluk duydum. Hep birlikte ülkemizi, basketbolumuzu ve basketbol kültürümüzü en iyi şekilde temsil etmek için elimizden gelen her şeyi yaptık. Milli takımın çekirdeği, 1994 ve 1995 doğumlu nesilden oyunculardan oluşuyor. Gelecekte milli takıma düzenli olarak cevap verip vermemeleri sadece onlara değil, kulüplerine de bağlı olacak. Profesyonel kariyerlerindeki öncelikler değişiyor.”

EuroBasket öncesi takımın kaptanlarından Milos Teodosic’i kadro dışı bırakan deneyimli teknik adam, kadro seçiminde daha önce izlediği yöntemleri uygulamaya devam edeceğinin altını çizdi:

“Son olarak, açık olmak gerekirse, prensiplerimden, oyuncu seçim yöntemlerimden ve ortaklarımdan asla vazgeçmem. Analiz edeceğim, her zaman farklı görüş ve önerileri kabul etmeye hazır olacağım, ancak bunlara sadık kalacağım. Amacı sadece basketbol olan insanlarla çalışacağım.”

basketnews