19 Temmuz 2024
Darüşşafaka Fenerbahçe

Solgar Vitamin Türkiye Kupası’nda Kural İhlali İddiası

Solgar Vitamin Erkekler Türkiye Kupası’nın final müsabakası için karşı karşıya gelen Darüşşafaka Tekfen ve Fenerbahçe maçının ardından kural hatası iddiası ortaya atıldı.

 

Solgar Vitamin Erkekler Türkiye Kupası müsabakası için karşı karşıya gelen Fenerbahçe Beko ve Darüşşafaka Tekfen müsabası, 74-71’lik skorla sona ermişti. Mücadeleyi kazanan ise sarı lacivertli ekip olmuştu.

 

Kupayı almasının ardından oyunun son dakikasındaki faul pozisyonu ise spor gündemine bomba gibi düştü. Sonuca etkisi bulunan faul pozisyonunda, kural hatası olduğunu belirten Darüşşafaka Tekfen ekibi ise hakkını savunmak adına açıklama yaptı.

 

Konuya ilişkin açıklama, yeşil siyahlı kulübün resmi internet sitesi üzerinden yayınlandı. Tekfen kulübü tarafından yapılan açıklamaya göre, Fenerbahçe Beko ekibinin oyuncusu Jan Vesely ve Darüşşafaka Tekfen ekibinden Kartal Özmızrak, Jonathan Hamilton, gündeme sebep olan faulde bulunan oyuncular idi.

 

Açıklama Tekfen Ekibinden Geldi

Üç oyuncunun dahil olduğu pozisyona ilişkin yapılan açıklamada ise; “FIBA Basketbol Kuralları’nın 42.2.8 maddesine ve FIBA Resmi Basketbol Kuralları Yorumları 42.1 maddesine göre maçın son 52 saniyesinde skor 66-68 iken, takımımız Darüşşafaka Tekfen’e verilmesi gereken top, FIBA Basketbol Kuralları’na uygun olmayan bir şekilde Fenerbahçe Beko’ya verilmiş ve maçın sonucuna tesir eden bir kural hatası oluşmuştur” şeklinde yazıldı.