Slava Medvedenko Ukrayna Ordusuna Yardım İçin Şampiyonluk Yüzüklerini Satışa Çıkardı

Posted by

Rusya’nın şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından birçok ünlü spor yıldızı vatanını savunmak için silaha sarıldı. Buna eski Los Angeles Lakers pivotu Slava Medvedenko da dahil.

Medvedenko, 1998’de draft edildikten sonra aradan geçen iki sezonun ardından Lakers’e katıldı. Lakers formasıyla 6 sezon geçiren Ukraynalı uzun burada iki kez NBA şampiyonluğu yaşadı. Ardından 2007 sezonunda kariyerini noktaladı.

Ancak 15 yıl sonra, Medvedenko’nun emekliliği Doğu Avrupa’daki acımasız savaş nedeniyle kesintiye uğradı. 43 yaşındaki genç, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya saldırmasından sonra Kiev’in gönüllü toprak savunma gruplarından birini oluşturmak için orduya katıldı.

The Athletic’ten Bill Oram’a göre, eski Lakers uzunu, kariyeri boyunca Ukrayna ordusu için para toplamak amacıyla topladığı hatıraların çoğunu da satıyor. Bunlara Lakers ile kazandığı iki yüzük de dahil.

Lakers, Ukrayna’ya gönderilmek üzere bir spor ekipmanı sevkiyatı hazırlamak da dahil olmak üzere elinden geldiğince yardım teklif etti. Lakers yöneticisi Linda Rambis, bir e-postada Medvedenko’ya yüzüklerini satması halinde takımın yüzüklerini değiştireceğini söyledi.

Konuyla ilgili konuşan takımın ana hissedarı Jeannie Buss şunları dile getirdi:

“Eski oyuncularımızın yardıma ihtiyaç duyduklarında birinin çağrılarına cevap vereceğini bildikleri bir organizasyon olduğumuz için gurur duyuyorum.”

Medvedenko, takımda geçirdiği süre boyunca Lakers süper yıldızları Kobe Bryant ve Shaquille O’Neal ile yakınlaştı. Ve eski Ukrayna merkezi, O’Neal’ı anavatanında kendisini ziyaret etmesi için davet etmek istediğini söyledi.

Rusya, ülkenin dört bir yanına dağılmış hedeflere füzeler atmasına rağmen, savaşın başlangıcından bu yana Kiev’in bulunduğu orta ve kuzey Ukrayna’dan çekildi.

Medvedenko şimdi Ukraynalı çocukların savaşın neden olduğu travmayla baş etmelerine yardımcı olmaya ve gelecek öğretim yılı Eylül ayında başladığında spor malzemelerine sahip olmalarını sağlamaya odaklanıyor.