18 Nisan 2024
Shane Larkin

Shane Larkin’den İsim Kararı

A Milli Basketbol Takımı’nda forma giyecek olan Anadolu Efes’in yıldız basketbol oyuncusu Shane Larkin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldu. Bu sürecin ardından oyuncu ile ilgili en fazla merak edilen konu ise isim değişikliği mevzusu oldu.

Anadolu Efes takımının yıldız basketbol oyuncularından biri olan Shane Larkin, geçtiğimiz haftalarda A Milli Basketbol Takımı’mızda forma giyeceğine dair bir açıklama yapmıştı. Ardından da dün Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu tarafından yıldız oyuncusunun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğu duyuruldu.

Bu vatandaşlığın ardından en fazla merak edilen konu ise Larkin’in adını değiştirip değiştirmeyeceği, eğer değiştirecekse de ne olacağı yönünde oldu. Konuyla ilgili açıklama ise bugün yapıldı. Larkin isim konusunda son kararı verdi.

Öncelikle konu ile ilgili resmi açıklama Federasyon tarafından yapıldı. Yapılan açıklama ise şu şekilde oldu: “Anadolu Efes oyuncusu Shane Larkin’in Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını alması konusunda yapmış olduğu başvuru onaylandı. 1992 doğumlu oyuncu 5901 sayılı Türk vatandaşlığı kanununun 12. maddesi A bendi uyarınca Cumhurbaşkanı’nın 06/02/2020 tarihli ve 2020/2088 sayılı kararı ile Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlığının yanı sıra, Türk vatandaşlığını kazandı”.

İsmi Aynı Kalacak

Böylelikle basketbolcunun A Erkek Milli Takım’da forma giyebilme hakkını elde etmiş olduğu da yapılan açıklamada belirtildi.

Oyuncunun isim değişikliği konusu ile ilgili de  kararını veren sporcu, adını değiştirmeyeceğini bildirdi.