23 Nisan 2024

Seri Analizi: Unicaja Malaga – Promitheas

Unicaja Malaga, FIBA Şampiyonlar Ligi 8. Sezon boyunca en iyi savunma derecesine sahip oldu ve üst üste üçüncü kez Çeyrek Finale çıkma yolunda çemberlerinin etrafında bir kale inşa ettiler adeta.

Promitheas Patras, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da düzenlenecek FIBA Şampiyonlar Ligi Final Four’una katılma mücadelesinde bu duvarların temelini test edecek.

Bu aynı zamanda BCL tarihinin en başarılı koçlarından ikisinin düellosu. Promitheas’ın koçu Ilias Papatheodorou’nun BCL’de 46 galibiyeti bulunuyor ve bu turnuvadaki toplam galibiyet sayısında Txus Vidorreta’dan sonra geliyor. Unicaja’nın beyni Ibon Navarro ise BCL maçlarının yüzde 65.4’ünü kazanarak, 50’den fazla BCL maçına çıkan koçlar arasında Vidorreta’nın 73.9’luk galibiyet yüzdesinin ardından geliyor.

Buraya nasıl geldiler?

Unicaja geçen sezonki Final Four macerasından sonra takımın çekirdeğini bir arada tuttu ve bu sezon kimyaları çok iyi durumda; Malaga ekibi şu ana kadar İspanya Liga Endesa’da Real Madrid’i test eden tek takım. Navarro’nun öğrencileri BCL’nin ilk aşamasını 4-2 ile tamamlayarak Normal Sezon gruplarını kazandılar ve 16 Turu’nda 6-0’lık bir dereceye zemin hazırladılar. İkinci grup aşamasının tek mükemmel takımıydılar ve Çeyrek Finallere 10-2’lik bir dereceyle girerek bu sezon BCL’de 10 galibiyet alan tek takım oldular.

Promitheas 9-5’lik derecesiyle Unicaja’nın BCL’deki galibiyet sayısının sadece bir puan gerisinde. İlk turda 3-3 ile Play-Ins’e kalmayı başardılar ve ardından Le Mans Sarthe Basket’i ev sahibi avantajına sahip olmadan 16. Tur mücadelesinde sersemlettiler. L Grubunda, Yunan kulübü çok fazla dram yaşadı, son maç günü onları Çeyrek Finalleri kaçırma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı, ancak aynı zamanda onlara grubu kazanma şansı bile verdi. Sonunda UCAM Murcia ve Hapoel Holon ile 4-2’lik üçlü bir beraberlikle grubu ikinci sırada tamamladılar.

Takımların en güçlü yönleri nelerdir?

Unicaja’nın savunması kesinlikle göz kamaştırıcı. Her 100 pozisyon başına 99.2 sayıya izin veriyorlar ki bu da onları savunma verimliliği açısından sezonun en iyi takımı yapıyor. Ayrıca 16.1 ile BCL’deki en iyi Net Rating’e sahipler. 100 pozisyon başına 115.3 sayı ile Hücum Rating’de ise ilk 5’teler. Matematikten hoşlanmıyor musunuz? O zaman basitçe Unicaja’nın tüm sezon boyunca neredeyse mükemmel olduğunu söyleyelim.

Bu arada Promitheas’ın hücum istatistikleri bariz bir şekilde etkileyici değil. Asist oranları 15.8 ve bu sezon BCL sıralamasında sondan beşinci sırada yer alıyorlar ancak bu Papatheodorou’nun koçluk tarzının bir göstergesi. Topu arka alan oyuncularının ellerine vermekten hoşlanıyor ve top taşıyıcılarına talep üzerine sayı bulmaları için güvenmekten çekinmiyor. Anthony Cowan ve Hunter Hale’in takımda olması akıllıca bir seçim. Eğer ikisi Promitheas’ın ortalamasını maç başına 10 üçlüğün üzerinde tutabilirse (şu anda 10.3), Unicaja’ya karşı şansları daha yüksek olacaktır.

Kimler formda?

Tüm Unicaja takımı diyebiliriz! BCL tarihinde turnuvadaki ilk üç sezonunda da Çeyrek Finale yükselen ikinci takım oldular ve şu anda BCL’deki en uzun galibiyet serisi olan altı maçlık bir galibiyet serisi yakalamış durumdalar.

Promitheas için ise her şey Cowan’a bağlı olacak. Bu sezon oynadığı 13 maçın 12’sinde çift haneli sayılarda skor üretti ve hem ilk beşte (22.6 sayı) hem de kenardan gelerek (kenardan 16.1 sayı) etkili oldu.

Daha önce karşılaştılar mı?

Hayır, karşılaşmadılar. Her ikisi de iki sezon boyunca EuroCup’ta oynadılar ancak her ikisi de BCL’ye katılmadan önce birbirleriyle karşılaşmadılar.