26 Mayıs 2024

Seri Analizi: Pınar Karşıyaka – Frutti Extra Bursaspor (2023 BSL Play-Off)

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi‘nde 2022-23 sezonunun ilk kısmı tamamlandı ve artık play-off serilerinin başlamasına sayılı saatler kaldı.

Gelin yazı dizimizin bu bölümünde normal sezonu 4. sırada bitirmiş olan Pınar Karşıyaka ile 5. sırada yer almış Frutti Extra Bursaspor‘un eşleşmesini mercek altına alalım, keyifli okumalar.

Savunma Ribaundları

Karşıyaka savunma ribaundları konusunda ligin ortalama altında kalan takımlarından birisi, maç başına 21.9 ribaund çekiyorlar. Diğer yandan oluşan yüz savunma ribaundundan 66 tanesini alabiliyorlar ve bu alanda ligin 6. takımı durumundalar. Bu alanda en güvendikleri isimler tahmin edeceğiniz üzere Delgado. Evet Angola, Brown, Kuzminskas da ona destek oluyorlar ama özellikle kısaların daha fazla destek olması geerekiyor…

Bursaspor ise bu alanda ligin en kötü takımlarından birisi, maç başına 20.9 savunma ribaundu ile en kötü 2. takım konumundalar! Onlar ise oluşan 100 savunma ribaundundan 63.6 tanesini toplayabiliyorlar ve ligin en kötü 3. takımı olduklarının altını çizelim… Auguste maç başına topladığı 4.8 savunma ribaundu ile ön plana çıkıyor ve açıkçası biraz Onuralp ile Dudzinski dışında diğer arkadaşlarından yeteri kadar destek alamıyor!

Top Kayıpları

İzmir ekibi topun değerini iyi biliyor diyebiliriz. Maç başına 11.4 top kaybı ile bu alanda ligin en az hata yapan 5. takımı konumundalar. Diğer yandan koç Sarıca’nın sisteminin temelinde yer alan ön alanda kısalara baskı konusunda ne kadar başarılı olduklarını gösteren bir istatistiğe de sahipler, rakipleri maç başına 14.3 top kaybına zorluyorlar.

Bursaspor ise top kayıpları konusunda cömert ekiplerden birisi! Maç başına 13.5 top kaybı yapıyorlar bu da elbette rakiplerin onlara karşı sürekli tempo yapma, açık alanı kullanma şansı bulmasına neden oluyor. Her ne kadar özünde bir hücum takımı olsalar da koç Alimpijevic’in savunma anlayışının bir belirtisi olarak rakipleri maç başına 14.6 top kaybına zorluyorlar, bu alanda en iyi takım koltuğunu Büyükçekmece ile paylaşıyorlar.

Tempo

Savunma ribaundları ve top kayıpları dedik… Bunlar hep tempoyu tetikleyen konular ve Karşıyaka bu alanda ligin en iyi takımlarından birisi. Koç Sarıca’nın ekibi McCollum, Angola, Kenan gibi açık alanı seven tempolu guardlar liderliğinde 100 pozisyon başına 121.1 sayı üreten bir takım ki maç başına 89.2 sayı ortalaması ile ligin en skorer takımı olduklarının da altını çizelim! McCollum (19.0), Angola (17.6) ve Kuzminskas (13.9) takımın en güvendiği skor opsiyonları konumundalar.

Bursaspor da ligin tempolu ve skorer ekiplerinden birisi. Onlar 100 pozisyon başına 114.8 sayı üretiyorlar ve maç başına buldukları 83.6 sayı ile de ligin en skorer 5. takımı konumundalar. Ligin bu sezon en iyi yerli oyuncusu konumundaki Onuralp Bitim (18.4), Andrews (14.4), Auguste (12.4) ve Needham (12.2) koç Alimpijevic’in en güvendiği isimler konumundalar.

Seri Tahmini

Saha avantajı… Konu Karşıyaka olunca bunun direkt olarak belirleyeceği faktör olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bursaspor’un İzmir Mustafa Kemal Atatürk Salonu’ndaki müthiş atmosferden galibiyet çıkarabileceğini düşünmüyorum. Bu nedenle bu serinin de 2-1 ile biteceğini, saha avantajı ile Karşıyaka’nın adını yarı finale yazdıran taraf olacağını tahmin ediyorum.