29 Mayıs 2024

Seri Analizi: Fenerbahçe Beko – Tofaş (2023 BSL Play-Off)

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi çeyrek final serisinde normal sezonu 2. sırada tamamlayan Fenerbahçe Beko ile sezonu 7. sırada tamamlayan Tofaş ile karşılaşacak.

Gelin birlikte serinin kritik faktörlerini ve galibiyetin anahtarlarını birlikte mercek altına alalım. Keyifli okumalar.

Geri Koşma ve Geçiş Hücumu Savunması

Fenerbahçe Beko ligimizin en iyi hücum takımlarından birisi. 86.5 sayı ortalaması ile oynuyorlar ve en skorer 4. takım konumundalar! Euroleague’in aksine burada daha tempolu, daha fazla hücum odaklı oynuyorlar. Zaten hücum reytingi en yüksek olan yine 4. takım konumundalar. Diğer yandan savunma anlamında da ligin en iyi takımlarından biri olduklarını unutmamak gerekli, maç başına sadece 78.1 sayıya izin veriyorlar ve Telekom’dan sonra ligin en az sayı yiyen takımı konumundalar. Geri koşma ve geçiş hücumlarını savunmak çok önemli olacak. Özellikle Gray ve Ennis’in ilk topuna baskı yapmak, onların yarı sahayı rahat geçmelerine engel olmak anahtarlar arasında yer alıyor galibiyet yolunda.

Neden mi çünkü Tofaş’ın genel ortalamalarına bakmak yanıltıcı olacaktır. Koç Ene geldikten sonraki süreçte hücum verimlilikleri ve tempoları müthiş bir seviyeye çıkmış durumda. Onlara koşma şansı verirseniz ve geçiş hücumlarında alanı doğru paylaşıp adamlarınızı takip edemezseniz canlarınızı çok yakarlar… Sezonun son 4 maçında tam 93.3 sayı ortalaması yakaladıklarının altını kalın şekilde çizelim! Gray, Ennis, Doyle, Manek olağan şüpheliler konumundalar burada. Ancak diğer taraftan savunmalarının yumuşak olduğunu, açık alanda çok kolay basketler yediklerini de belirtelim. Fenerbahçe karşısında vidaları sıkıp, geçiş hücumlarında da fast-breaklerde geri koşmaya konsantre olmak zorundalar.

Köşe Üçlükleri

Koç Itoudis, sezon genelinde lig ya da Euroleague farketmeksizin adam değişme savunmasından ödün vermeyen bir teknik adam. Bu savunmanın da zayıf karnı malumunuz köşe üçlükleri… Bu alanda da rakiplerin onların canını çok yaktığı maçları izledik bu sezon. Aynı şekilde onlar da bu tarz savunmalara karşı özellikle iki yıldız forvet Pierre ve Hayes-Davis sayesinde gayet etkili olabiliyorlar. Sarı lacivertliler maç başına 10.9 üçlük isabeti buluyorlar ve bu alanda ligin en iyi 2. takımı konumundalar. Diğer yandan üçlük savunması konusunda ise zirvedeler, maç başına sadece 7.2 isabet şansı veriyorlar rakiplerine!

Tofaş ise koç Ene’nin gelmesiyle beraber artık çok daha tempolu hücum eden bir takım. Gray ve Ennis yarı sahayı çabuk geçerek bitirici isimleri hemen bulabiliyorlar. Bu nokta da öne çıkan isim Manek oldu. Sezon ortasında takıma katılan Amerikalı forvet, köşe üçlükleri konusunda tam bir uzman. Sadece geçiş hücumlarında değil yarı sahada da ikili oyunlar sonrası onu unutmak canınızı çok yakabilir. Dolayısıyla adam değişme savunmasında koç Itoudis’in onun saha yerleşimine uygun rotasyonlar yapması ya da onun adamından yardım getirmemesi en doğru hamle olacaktır. Tofaş da ondan gelecek ekstra pası bitirecek setleri değerlendirmeli elbette.

Motley vs Toure

Son haftalarda ligimizin en formda uzunlarından ikisinin kapışmasını izleyeceğiz bu seride. Sarı lacivertlilerin yıldız uzunu Motley Euroleague’de de kendisini kanıtlamış bir isim. Tofaş’ın Senegalli uzunu Toure de bir çok oyuncu gibi koç Ene’nin gelmesinden sonra adeta sınıf atladı. Guardlar artık onu ikili oyunlarda çok iyi kullanıyorlar ve o da alçak postta yüksek yüzdeli bitirişleriyle birçok maçta takımının skor yükünü çeken isimdi.

Motley, daha hareketli, ayakları daha çabuk ve yüzü dönük de silahları olan bir isim. Dolayısıyla Toure’yi biraz potadan uzaklaştırmak ve orta mesafede Motley üzerinden ikili oyunlar hazırlamak sarı lacivertliler adına doğru bir hamle olabilir. Diğer yandan koç Ene ise Toure’yi potaya yakın pozisyonda topla buluşturup gücünden ve fiziksel artılarından yararlanarak kolay faul alan Motley’e erken fauller aldırarak problem yaratmaya, verimliliğini düşürmeye çalışacaktır.