18 Temmuz 2024

İDDİA: Fenerbahçe, Sertaç ile İlgilieniyor (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague temsilcilerimizden Fenerbahçe Beko, gelecek sezon yerli rotasyonunda değişime gitmeye hazırlanıyor.

Yunan medyasında farklı kaynakların doğruladığı habere göre Fenerbahçe Beko, FC Barcelona ile kontratı yazın sona erecek olan Sertaç Şanlı ile ilgileniyor.

2.12 metre boyunda olan 32 yaşındaki milli uzun, bu sezon Euroleague sahnesinde 36 maçta 20 kere ilk 5 başlarken ortalama 17 dakika süre almış ve 6.2 sayı, 3.1 ribaund, 1.0 asist istatistikleriyle katkı vermişti.

EDİTÖR YORUMU:

Milli takımımızın çok önemli parçalarından biri olan tecrübeli uzun, pozisyon bilgisi, alçak post savunması, blok zamanlaması, ikili oyunlarda kısaların karşısında kalabilmesi ve ribaund sezgileri, hücumda da yumuşak bilekleri sayesinde güvenilir bir silah haline getirdiği orta mesafe şutlarının yanına koç Ataman ile çalışan bir çok uzunun yaptığı gibi üçlük tehditini de eklemeyi başarmıştı. Ayrıca ikili oyunlarda potaya yaptığı zamanında ve akıllı devrilmelerle savunmaların boşluklarını çok iyi değerlendiren Sertaç aldığı servisleri yine yumuşak bilekleri sayesinde yüksek yüzdeli bitirişlerle asistlere de dönüştürmeyi başaran bir uzun.

Ancak Barça’da bu özelliklerini tam olarak ortaya koyduğunu, beklentileri karşıladığını söylemek pek kolay değil. Örneğin bu sezon sadece yüzde 26 ile üçlük kullandı… Ayrıca süreleri çok azaldı. Bir çok maçta ilk beş başlasa da sonrasında rotasyonun ardından tekrar oyuna giremediğini gördük. Her ne kadar alçak postta rakip uzunlarla boğuşabiliyor ve ribaundlarda önemli katkı veriyor olsa da savunmada çabukluk konusunda sıkıntılar yaşadı. Bu da koç Saras’ın adam değişme savunmasında elinde Vesely gibi bir silah varken ona daha fazla yönelmesine neden oldu.

Fenerbahçe’nin elinde Motley var ve Sertaç elbette onun yedeği olarak alınıyor. Daha çok BSL maçlarında kadroyu genişletmek, diğer yabancı uzunları dinlendirmek için alınıyor olacak. Diğer yandan Jekiri’nin kontratında gelecek sezon için opsiyon var. Eğer onu da tutacaklarsa Sertaç’in sakatlık olmaması durumunda Euroleague’deki süreleri Barça’dan farksız olmayacaktır. Dış şutlarındaki yüzdesini son Efes sezonuna çekmesi gerekecek ki koç Itoudis gibi adam değişme savunmasını temel kabul eden bir koçun sisteminde işinin çok da kolay olmayacağını düşünüyorum. Kısalar karşısında kolay yenilmiyor olsa da fiziğinin de dezavantajı ile birlikte genelde ağır kalıyor…