12 Temmuz 2024

RESMİ: Galatasaray’ın Yeni Forveti Telekom’dan Palmer Oldu (Analiz)

FIBA Şampiyonlar Ligi ekiplerimizden Galatasaray, kadrosunu tanıdık bir forvetle güçlendirdi.

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi temsilcisi yaptığı açıklamayla geçen sezon Türk Telekom’da izlediğimiz James Palmer ile yeni sezon için anlaştığını duyurdu. Anadolu Efes de Amerikalı forvet ile ilgilenmişti.

1.98 metre boyunda olan 1996 doğumlu Amerikalı forvet, geçen sezon EuroCup’da 18 maçta ortalama 27 dakika süre alırken 14.0 sayı, yüzde 32.5 üçlük, 2.9 ribaund, 2.4 asist, 1.1 top çalma ve BSL’de ise 31 maçta ortalama 28 dakika sahada kalırken 15.0 sayı, yüzde 48.9 üçlük, 3.0 ribaund, 3.1 asist, 1.1 top çalma istatistikleriyle katkı vermişti.

EDİTÖR YORUMU:

Nebraska çıkışlı olan Palmer, profesyonel kariyerine G-League’de başlamış, sonrasında 2021 yazında Polonya ekiplerinden Slam Stal ile anlaşarak Avrupa macerasına başlamıştı. Orada bir sezon oynadıktan sonra geçen yaz da Bourg’a transfer olmuştu ki bildiğiniz gibi 2023-24 sezonunu da ülkemizde Türk Telekom forması ile geçirdi.

Önce artılarına bir göz atalım. Amerikalı oyuncu genelde 3 numarada görev alan bir isim ve skor sezgisinin yüksek olmasıyla beraber oynadığı takımlarda hücumda öne çıkan bir isim. Kanatlardan hem de diplerden potaya atak etmeyi seviyor, agresif penetrelerini pota altındaki yüksek verimliliği ile skora çeviriyor. Bu penetreler sayesinde bolca temas alıyor ve buna paralel olarak da çokça çizgiye gidiyor. Oradan da yüksek yüzdeyle oynaması skorunu yukarı çekiyor elbette. Hücumda bencil bir oyuncu olmadığını da belirtmek lazım. Hatta bir kısa forvet için saha görüşü ve pas yetenekleri ortalamanın üstünde, özellikle penetre-pas oyunlarında başarılı bir isim. Savunmaya baktığımızda ise uzun kolları ile topa iyi baskı yaptığını görüyoruz. Ayrıca çabuk ellerim ile top çalma konusunda da etkili bir isim. Pozisyonuna göre sahip olduğu fiziksel avantajlar sayesinde alçak postta da rakiplerini göğüslemekte sorun yaşamıyor. Bunlara ek olarak kendi potasında verimli bir ribaundçu olduğunun da altını çizelim.

Gelelim eksilerine. Evet bu sezon BSL’de yüksek yüzdelerle üçlük attı ama EuroCup’daki ortalama altındaki yüzdesi kariyeri boyunca bu alanda istikrarsız bir isim olduğunu bize hatırlattı ki bu yüksek yüzdelere bakınca da tutarsızlığı görebiliyoruz; BSL’de yüzde 48.9 ile oynarken, EuroCup’da ise yüzde 32.5 ile mücadele etmişti… Topla oynamayı seven ve dribbling üstünden üretimde daha etkili olan bir forvet bu da hata yapma oranını arttırıyor, basit top kayıpları yapabilen bir oyuncu. Savunma tarafındaki eksilerine baktığımızda ise öne çıkan konunun ayaklarının ağırlığı olduğunu söyleyebiliriz. Yanal hareketliliğim yeteri kadar çabuk ve hızlı değil, bu nedenle de perimetrede patlayıcı ve atlet guardların karşısında kalmakta zorlanıyor genelde. Diğer yandan topsuz adam savunmasında da konsantrasyon sorunları yaşadığını, adamını kaybederek takım savunmasına da zarar verebildiğini görüyoruz.

Palmer, geride bıraktığımız sezon sakatlığının da etkisiyle zaman zaman sorunlar yaşasa da çok yönlü performansı ile artık kendisini EuroCup seviyesinde kanıtlamış durumda. 3 numarada fiziksel artıları var ve dış şutları BSL’deki gibi böyle istikrarlı kullanırsa gerçekten fark yaratabilir. Özellikle Galatasaray’ın elinde Livingston ve Efianayi gibi iki çabuk ve delici guard varken onun ceza şutları kritik olabilir. Ayrıca bu iki guardın liderliğindeki yüksek tempoda da başarılı olabileceğini Telekom’da Wallace liderliğinde sergilediği verimli tam saha basketboluyla göstermişti. Şampiyonlar Ligi seviyesi için gayet doğru ve iyi bir transfer yaptı sarı kırmızılılar.