20 Haziran 2024

İDDİA: Olympiakos ve Panathinaikos, LeDay İçin Kapışabilir! (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague‘de sezonun sona ermesinin ardından takımlar artık gelecek planları yapmaya başladılar ve transfer pazarında aktif olması beklenenden takımlardan ikisi de Olympiakos ile Panathinaikos olacak!

SDNA’da yer alan habere göre iki ekip de uzun rotasyonuna, özellikle 4 numaraya takviye yapmak istiyorlar ve gündemlerindeki isim Partizan ile kontratı yazın sona erecek olan Zach LeDay.

2.02 metre boyunda olan 29 yaşındaki tecrübeli 4 numara bu sezon Euroleague sahnesinde Sırp ekibi ile 39 maçta ortalama 31 dakika süre alırken 11.4 sayı, yüzde 38.4 üçlük, 5.1 ribaund, 1.2 asist ile katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Hem sırtı dönük hem de dışarıdan tehditi bulunması, hatta topu da yere vurabilmesi ile çok yönlü bir silah olan LeDay aslında boyu 5-6 cm daha uzun olsa elit bir pivot olabilirdi Euroleague sahnesinde ancak mevcut atletizmi ve patlayıcılığı ile 4 numarada da önemli bir silah. Ribaundlarda da savaşçı kimliği ve iyi pozisyon alması ile takımına destek veren LeDay, işin savunma tarafında da hem fizikli oyuncularla boyalı alanda mücadele edebilen hem de kısaların karşısında kolay yenilmeyen bir isim. Özetle bir yıldız olmasa da sahada işin her kısmında takımına destek veren, enerjik, savaşçı bir isim. Bu sezon koç Obradovic’in Partizan’ında özellikle hücum anlamında inişli çıkışlı performanslar sergiledi. Kendi skorunu yaratamayan bir 4 numara olması, yarı sahada tempo düştüğünde üretkenliğinin azalması eksilerinden bazıları.

Pana’da yeni koç Ataman’ın şut tehditi bulunan 4 numaraları ne kadar sevdiğini biliyoruz ve LeDay’de bu sezon yay gerisinden yüzde 38.4 ile oynayarak bu özelliğini net olarak ortaya koymuş bir isim. Ayrıca atletik özellikleri, çabuk ayakları, ribaund katkısı ve ikili adam savunmasına yatkınlığı ile tam koçun aradığı isim olabilir. Diğer taraftan Olympiakos ise büyük olasılıkla Vezenkov’u Sacramento’ya gönderecek. Dolayısıyla 4 numarada önemli bir skor eksikliği yaşayacaklar. Bana sorarsanız LeDay işin bu tarafını doldurabilecek bir isim değil ve Vezenkov’dan çok farklı bir oyuncu. Onu as oyuncu olarak düşünüyorse koç Bartzokas, bir sistem değişikliğine girmesi gerekecektir… Özetle yeniden yapılanan ve şutör 4 numaraları seven koç Ataman yönetimindeki Pana onun için daha doğru adres olacaktır.