12 Temmuz 2024

RESMİ: Fenerbahçe’den Ayrılan Calathes’in Yeni Adresi Monaco Oldu (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden AS Monaco, guard rotasyonunu tecrübeli bir isimle güçlendirdi.

Fransa Betclic ELITE Pro A şampiyonu, son 2 sezonu temsilcimiz Fenerbahçe Beko’da geçiren ve play-off’da adeta kendilerini eleyen Nick Calathes ile 2 yıllık kontrat imzaladığını duyurdu.

1.96 metre boyunda olan 35 yaşındaki tecrübeli oyun kurucu bu sezon Euroleague sahnesinde 7.2 sayı, 4.1 ribaund, 4.9 asist istatistikleriyle katkı vermişti. Bildiğiniz gibi “Kel Kartal” tüm zamanların asist kralı.

EDİTÖR YORUMU:

Koç Itoudis takımı yeni sezona hazırlarken kadro planlaması konusunda da görüşlerini bildirmişti yönetime ve o dönem Calathes, Fenerbahçe’de istenmeyen adam olmuş hatta oyun kurucu rotasyonuna Madar, Neto ve Zagars gibi takviyeler yapılmıştı. Ancak ne Madar beklentileri karşılayabildi ne de Neto ve Zagars’dan sakatlıklarından dolayı katkı alınabildi. Bu ortamda sarı lacivertlilerin imdadına Calathes yetişti!

Devam eden kontratı nedeniyle tam bir profesyonel olarak hayatına devam eden, antrenmaları aksatmayan, takıma ya da koçuna küsmeyen Calathes sezonun en kritik anında, play-off serisinin 5. maçında da öne çıkan özelliklerinden biri olmasa da, hatta kariyeri boyunca bu konuda eleştirilen bir isim olmasına rağmen çıktı el yakan anlarda üst üste 2 üçlük isabeti buldu ve adeta takımına Final Four biletini getirdi! Elbette sarı lacivertliler için böyle bir isimle yolları ayırma kararı vermek kolay değil ama kontratı bu yaz bitiyor ve bu nedenle de karar artık Yunan guardın.

Gelelim Monaco cephesine. Koç Obradovic ve James’n takımda kalmasıyla beraber elbette Calathes de çok yerinde bir hamle oldu. Bir çok nokta da birbirlerinin açıklarını kapatacakları için iyi bir ikili olacaklar ki Panathiniakos günlerinden de birbirlerini gayet iyi tanıyorlar zaten. Calathes güçlü fiziği, zekası ve birebir savunmadaki etkinliği ile James’i oyunun bu tarafında rahatlatacağı gibi hücumda da müthiş organizasyon becerisi ve servisleri ile hem James’i hem de takımın geri kalanını efektif bitiriciler haline dönüştürebilir. Böylece James, maçın kritik anlarında daha sağlıklı, daha diri bir şekilde üretimini sürdürebilir. Özetle Monaco için doğru bir hamle oldu kuşkusuz.