22 Mayıs 2024

RESMİ: Euroleague 2023-24 Sezonu Yılın Koçu Ödülü Chus Mateo’ya Verildi

Real Madrid‘in baş antrenörü takımını ligin en iyi derecesiyle Final Four’a taşıdı.

Real Madrid’e dominant bir normal sezon ve 4-0’lık playoff serisinde rehberlik eden Chus Mateo, 2023-24 Alexander Gomelskiy Yılın Koçu seçildi. Mateo’nun ismi, bu ödül için oy kullanan Turkish Airlines EuroLeague baş antrenörleri arasında en çok oy alan isim oldu.

17 EuroLeague takımı sezona şampiyonluk hayaliyle başlarken, sadece Mateo’nun Real Madrid’i şampiyonluğu koruma göreviyle karşı karşıya kaldı. Ve tacı giymenin getirdiği potansiyel tehlikelere rağmen Mateo, Los Blancos’un başarılı olmasını sağladı. Real Madrid tüm sezon boyunca sıralamanın zirvesinde yer aldı, ilk 10 maçını kazandı ve 27-7’lik bir dereceyle birinci sırada bitirmeye devam etti. Takım daha sonra playofflarda rakibini süpüren tek takım oldu. Şimdi Mateo ve Real Madrid şampiyonluğu korumak için Berlin’e gidiyor.

55 yaşındaki Mateo, bu sezonun ikincisi Panathinaikos AKTOR Atina’dan Ergin Ataman ve bu sezon en çok oyu alan üçüncü isim Maccabi Playtika Tel Aviv’den Oded Kattash’ın önünde yer aldı.

Elbette yepyeni bir takım kuran ve Panathinaikos’u 17. sıradan alıp normal sezonun sonunda 2. sıraya taşıyan ve kulübün 12 yıllık Final Four hasretini sona erdiren koç Ataman’a biraz haksızlık yaptığını düşünüyorum. Sonuçta Real Madrin zaten geçen sezonun şampiyonuydu ve o kadroyu koruduğu gibi bir de Campazzo takviyesini yaptılar. Bu başarıların devam etmesi biraz kaçınılmazdı. Burada koçun başarısının üst seviye olduğunu düşünmüyorum.