30 Mart 2023

İDDİA: Baskonia’nın Yeni Guardı, Merkezefendi’nin Yıldızı Oluyor! (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden Cazoo Baskonia, Henry’nin kontratını geçici olarak dondurduktan sonra markette guard arayışına girmişti.

Eurohoops’da yer alan habere göre İspanya Liga Endesa ekibi, sezona ülkemizde Yukatel Merkezefendi Belediyesi‘nde başlayan Max Heidegger ile anlaşma sağladılar. Denizli ekibi oyuncunun kontratındaki Euroleague çıkış maddesine göre 120 bin euro bonservis bedeli alacak. Transferin gelecek hafta netleşmesi bekleniyor.

1.91 metre boyunda olan 25 yaşındaji İsrail pasaportu da bulunan Amerikalı skorer guard BSL’de çıktığı 15 maçta ortalama 34.3 dakika süre bulurken 19.5 sayı, yüzde 37.5 3sayı, 2.9 ribaund, 6.3 asist ile katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Santa Barbara çıkışlı olan şutör profesyonel kariyerine Maccabi Tel Aviv’de başlamış sonrasında Bnei Hezliya ve Oldenburg formalarını giymişti. Gelin Euroleague’de ilk kez forma giyecek olan skorer oyuncuyu biraz daha yakından tanıyalım.

Heidegger, etkili dış şutları ile bilinen bir skorer, ritmini bulduğunda makine düzeninde şut atan, el yakan topları soğuk kanlı şekilde kullanabilen bir oyuncu. Perdelerden çıkarak, penetre üstü, yakala at pozisyonlarında, ikili oyunlarda ve penetre üstü, özellikle tek dribbling sonrası, ürettiği şutlarla sonuca gidebiliyor. Yüksek özgüveni, düzgün artı çabuk şut mekaniği ile Euroleague sahnesinde de iyi işlere imza atabileceğini düşündüğüm bir isim. Ayrıca onun için sadece bir şütör demek haksızlık olur. Çabukluğu ve görünürden çok daha güçlü olan fiziği ile çembere de iyi giden, temas almasına rağmen dengesini bularak sonuca gidebilen, özetle komple bir skorer. Hücumdaki bu artılarının yanı sıra pasör özellikleri de bulunan bir guard. Penetre sonrası, ikili oyunlarda takım arkadaşlarını besleyebilen, takımın organizasyonuna da yardımcı olabilen bir guard. Savunmada da çabukluğu ve çalışkanlığı ile bir çok skorer oyuncunun aksine takımına katkı verebiliyor.

Transfer pazarı adına sezonun bu sınırlı ve zor döneminde Baskonia adına elbette riskli bir hamle olacak. Sonuçta hiç Euroleague tercrübesi bulunmayan bir isim. Baskonia’nın özellikle guardlar için ne kadar özel bir okul olduğunu biliyoruz. Adams, James, Larkin gibi isimleri, bu sezon da Howard’ı ne seviyeye taşıdıklarını biliyoruz. Yani Heidegger için de Euroleague’e adım atabilmek için en doğru adres oldu diyebiliriz. İspanyol ekibi açısından bakarsak da yüksek temposu, skorer özellikleri, kaliteli karakteri ve savunmadaki çalışkanlığı ile iyi bir kumaşa sahip olan bu guardı kadroya kattılar. Thompson ve Howard’ın ön planda olacağı rotasyonda zaman zaman alternatif skorer zaman zaman da alternatif top yönlendirici olarak verimli olacağını düşünüyorıum.